Közös erővel védi a miniszterelnök fiának nehezen megszerzett érettségi bizonyítványát a mostanában – legalábbis a nyilvánosság előtt – egymásnak odamondogató MSZP és SZDSZ. Ezt igazolja az is, hogy múlt héten a két párt kart karba öltve fogadta el Hiller István oktatási miniszter Hoffmann Rózsa interpellációjára adott, semmitmondó válaszát, amelyben a KDNP-s képviselő azt firtatta, miért nem hajlandók megfelelően kivizsgálni az ügyet. Érdekesség, a szavazáskor egyetlen MDF-es képviselő sem voksolt.
A szocialistáknak és az álellenzéknek az sem számít, hogy ennek érdekében egy olyan iskola további működéséhez aszszisztálnak, ahol évi 300 ezer forintos tandíj fejében szakképzetlen emberek tanítják és érettségiztetik a gyerekeket, együtt oktatják a 11. és 12. osztályt, és bukás ellenére sem kell pótvizsgát tenni. A szocialisták és liberálisok újabban úgy próbálják eltussolni az ügyet, hogy titkolják a sajtó elől a fejleményeket.
Többhetes késéssel ugyan, de végül megkapták Hiller István válaszlevelét azok a szülők, akik az érettségi vizsga megismétlését és az intézmény működésének teljes átvilágítását kérték a minisztertől.
A Magyar Nemzet többször érdeklődött a tárcavezetőnél, hogy válaszolt-e már a szülők júliusi kérelmére, ám a tárcánál mindig azt felelték, ha ez megtörténik, azonnal értesítik a nyilvánosságot, erre azonban hiába vártunk. Tegnap – a válaszadási határidő lejárta után több mit egy hónappal – újra érdeklődtünk. A minisztériumi sajtóosztály elismerte, hogy elküldték a levelet, annak tartalmáról azonban korábbi ígéretükkel ellentétben nem voltak hajlandók nyilatkozni.
A szülők ugyanakkor feltették a miniszteri választ a csepel.info internetes portálra. A dokumentumban Hiller elismeri a törvénysértéseket, de ennek ellenére sem rendeli el a vizsga megismétlését, amit pedig a szabálytalanságok egyértelműen indokolnának. Nem ad magyarázatot arra sem, hogy a jogsértések ellenére miért nem tesz semmit az ügyben. Hiller István ezt írja: „Sem én, sem a tárca, sem az Oktatási Hivatal illetékesei nem tettek nyilatkozatot arról, hogy a Montessori Alapítványi Általános Iskola, Gimnázium és Szakközépiskolában tavasszal lefolytatott érettségi vizsgák során nem történt törvénysértés. Az érettségi vizsga lebonyolítása során történtek szabálytalanságok.” A miniszter elismerte azt is, hogy a konkrét esetben – az idei érettségi vizsgák során – a szakképzetlen oktatók alkalmazása jogellenes volt. Szerinte azonban ezt a törvénysértést az eredmények megsemmisítéséhez bizonyítani kell, amit ő csak akkor vizsgálhat, ha a szülők fellebbeznek az Oktatási Hivatal (OH) korábbi határozata ellen.
A szülők értetlenül állnak az oktatási miniszter válasza előtt, hiszen az OH vizsgálatában bebizonyította, hogy nem volt szakképzett tanár az érettségin, pedig a törvény szerint az érvényes vizsgák során a bizottságban legalább három embernek szakképzettséggel kell rendelkeznie. Kovács Gézáné, az egyik szülő lapunknak kijelentette: az érettségi érvényességét kizáró okot az oktatási miniszter felügyelete alá tartozó hivatal megállapította, határozatában mégsem rendelte el a vizsga megismétlését. Hozzátette: Hiller levelében nem kaptak érdemi választ kérdéseikre, ahogy azt sem tudták meg, hogy a jogsértések ellenére miért nem semmisítik meg az eredményeket, ezért újra elküldik kérelmüket az oktatási miniszternek, a főjegyzőnek, az ügyészségnek és az iskolának állami támogatást folyósító államkincstárnak. Ezen kívül segítséget kérnek a diákokat ért jogsérelem miatt az oktatási ombudsmantól, és az APEH-nél is bejelentést tesznek, mert a szülők a tandíj befizetéséről több esetben nem kaptak nyugtát. Kovács Gézáné leszögezte: nem nyugszanak bele, hogy a hivatalos szervek megpróbálják elhallgatni az ügyet, addig írják a leveleket, amíg érdemi döntés nem születik. Ha pedig a magyar hatóságok nem hajlandók részrehajlás nélkül kivizsgálni az ügyet, akkor az Európai Unióhoz fordulnak jogorvoslatért.
A Montessori iskola ügyében jelenleg főjegyzői vizsgálat van folyamatban. Az Oktatási Hivatal még a nyár közepén kérte fel Tiba Zsoltot, hogy soron kívül vizsgálja felül az iskola működési engedélyét. Az azonnali eljárás azért lett volna fontos, mert így megakadályozható lett volna az új tanév megkezdése a törvénysértések sorozatát elkövető iskolában. Ennek ellenére az ügyben eljáró, szabad demokrata–szocialista vezetésű fővárosi önkormányzat oktatásügyi főosztálya addig húzta-halasztotta a vizsgálatot, amíg el nem kezdődött az új tanév, márpedig menet közben nem lehet visszavonni az intézmény működési engedélyét. A hivatalban közölték, hogy jelenleg is folyik a vizsgálat, amiről menet közben nem lehet tájékoztatást adni. Annak lezárulta után Tiba Zsolt főjegyző dönt majd arról, hogy kéri-e a bíróságtól az iskola működésének felfüggesztését. Az illetékes arról sem volt hajlandó nyilatkozni, hogy mikor várható eredmény az ügyben.
Emlékezetes: az alapítványi iskolába járó diákok szülei júniusban azért fordultak az oktatási tárca háttérintézményeként működő OH-hoz, mert szerintük sorozatos törvénysértések történtek az iskolában, és a tanárok kivételeztek az érettségin a miniszterelnök fiával. A szülők az iskola működésének teljes átvilágítását, valamint az érettségi vizsgaeredmények érvénytelenítését kérték a hatóságtól. Gyurcsány Ferenc gyermeke két tantárgyból egy, valamint egy harmadikból fél órával tovább írhatta a dolgozatot, mint a többiek, ráadásul a pluszidőt különteremben tölthette el. A Hiller István felügyelete alá tartozó Oktatási Hivatal elismerte az iskolában és az érettségin elkövetett szabálytalanságokat, és a maximálisan kiszabható egymillió forintos pénzbüntetést rótta ki az iskolára, valamint vesztegetés miatt büntetőfeljelentést tett a Fővárosi Főügyészségen, mert a gyanú szerint a tanárok pénzért jobb osztályzatokat adtak a gyerekeknek. Az érettségi eredményeket mégsem semmisítette meg, mondván, az ottani hibák csak nagyon kis mértékben befolyásolhatták a végeredményt, azaz a bírság kiszabásánál figyelembe vették a mulasztásokat, a bizonyítványokat azonban nem vonták vissza. „Csekély mértékű szabálytalanságnak” számított például, hogy olyanok is ültek a vizsgabizottságban, akiknek nem volt meg az ehhez szükséges képesítésük, továbbá az is előfordult, hogy egy diáknak véletlenül egyes helyett kettest írtak be. Az ügyészség joghézag miatt elutasította a vesztegetés miatt tett feljelentést, mivel a törvény szerint csak állami iskolában számít bűncselekménynek a dolgozó lefizetése, alapítványi iskolában nem.
Manfred Weber és Brüsszel fizeti Magyar Péter országjárását