Kitartó küzdelem a béremelésért

Elsősorban a miniszterelnök felelősségének tekinthető, ha jövőre nem sikerül elérni, hogy jelentős mértékben emelkedjenek az orvosbérek – nyilatkozta lapunknak adott interjújában Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke. Mint mondta: azzal, hogy különféle érdekérvényesítő eszközök bevetését – például sztrájkot vagy az önként vállalt túlmunka megtagadását – helyezték kilátásba, csak az egészségügyi minisztert akarják segíteni. Azt várják tőle, hogy a szakma és a betegellátás érdekeiért küzdjön a kormányon belül, és ne a kormány érdekeiért a szakmával szemben.

2008. 10. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Tárgyaltak már a kormánnyal a 2009-re kért 30 százalékos béremelésről?
– Nem, erre nem volt módunk.
– Nem is kezdeményezték?
– Amikor a kamarai vezetők első őszi ülésén elhatároztuk, hogy kiállunk a bérköveteléssel, akkor azon nyomban küldtem egy levelet az egészségügyi miniszternek, amelyben a részleteket leírtam, és sürgős tárgyalást kértem. Erre nem érkezett válasz. De ne feledkezzünk el az alapellátó orvosok tavaszi érdekérvényesítő akciójáról sem. Akkor négy követelést fogalmaztunk meg – azok közül csak egy volt a vizitdíj kompenzálása, ami teljesült –, s a pontok között szerepelt bértöbbletre vonatkozó igény is. Úgy volt, hogy a fennmaradó három pontra nyár végén, kora ősszel visszatérünk, de ez eddig nem történt meg.
– Meddig várnak?
– Nincs határidő.
– Sok idejük nincs, hiszen a jövő évi költségvetés összeállítása már javában zajlik.
– Meghatároztuk az őszi cselekvési tervet, amelynek tárgyalással kell kezdődnie. Ennek a tárgyalásnak egyfajta nyilvános változata az október 11-re, illetve november 8-ra meghirdetett nagygyűlés. Ezek nem utcai demonstrációk és nem lesz hőzöngők gyülekezete sem, mert a céljuk, hogy ne csak a köztestület néhány felelős vezetője hozzon döntéseket, hanem legyen mód arra, hogy az érintettek hozzászóljanak, s a tárca első embere is szembesülhessen a helyzettel.
– Székely Tamást aligha kell szembesíteni az orvosok alacsony fizetésével. Radikálisabb eszközökhöz nem nyúlnak?
– Jóslásokba nem bocsátkoznék. Az alapellátóknál a tömeges szerződésbontás veszélye továbbra is él, a járó- és fekvőbeteg-ellátásnál pedig az önként vállalt túlmunka megtagadása, a saját zsebből fizetett továbbképzések lemondása – amit egyébként a munkáltatóknak kellene fizetniük, de nem teszik – és a klaszszikus érdekérvényesítő eszközök bevetése, például a sztrájk, egyaránt lehetőséget kínál.
– A miniszter annyit már mondott, hogy a tervek szerint az egészségügyi dolgozók a közszféra béremelésénél néhány százalékkal többet kaphatnak jövőre. Ez igencsak messze van az önök által kért 30 százaléktól. Nem kellene már most lépni?
– Valóban, néhány százalék nem old meg semmit. És mivel a költségvetés végső formába öntése zajlik, a nyomásgyakorlással sem lehet sokáig várni. Mi a határozott követelésnyilvánítással – bármennyire is furcsa – a miniszter segítségére szeretnénk lenni.
– Ő aligha értékeli majd segítségként mondjuk a munkabeszüntetést.
– Nekünk mindig is az volt az elvárásunk a mindenkori miniszterrel szemben, hogy a szakma és a betegellátás érdekeiért küzdjön a kormányon belül, és ne a kormány érdekeiért a szakmával szemben. Ebben próbálunk a segítségére lenni. Azt szeretnénk, ha érezné, hogy hátulról „betámogatjuk” arra a hadszíntérre, ahol a pénzügyi döntéshozókkal kell harcolnia. Mert az egész ágazat a pénzügyérek pórázán csahol.
– Nem hagyott alább az új minisztert kezdetben övező bizalmuk? Nem vártak többet tőle, mint amennyit eddig sikerült elérnie?
– Nyilván lehetnek ilyen benyomások, de nem szeretnénk elhamarkodott ítéletet hozni. Ma is fennáll a veszélye annak, amit korábban tapasztaltunk, hogy a gúzsba kötött egészségügyi miniszter érdekérvényesítésre képtelenné válik. Persze az ő kötöttsége nem saját magából, hanem a politikai kényszerből ered. Egymaga nem tud prioritást elérni. Viszont könnyebben tud nyomást gyakorolni a kormányra, ha mögötte van egy komoly szakmai felzúdulás, követelés. Ha csendben maradnánk, akkor nem történne semmi. A felelősség elsősorban a pénzügyi kormányzaté és a kormányfőé.
– Gondolja, hogy éppen akkor lesz fontos az egészségügyi dolgozók bérrendezése, amikor a kormánypárt a saját túléléséért és a szavazóbázisának kegyeiért küzd?
– Valóban csak az érdekli a politikust, ami a választójának fontos. Ilyen szempontból nem tökéletes a helyzetünk. Másrészről viszont az a választói réteg, amit mindegyik politikai erő meg akar nyerni, egyre nyomorultabb helyzetben van, az egészségügyi ellátását tekintve is. És a helyzet az utolsó egy évben folyamatosan romlott. Tehát mégsem olyan rossz a pozíciónk.
– Miért pont 30 százalékos béremelést követelnek jövőre?
– Kerülni akartuk a túlzottan nagy mértéket, többek között a pillanatnyi gazdasági teljesítőképesség miatt. Ugyanakkor a néhány százalékos ígéret elfogadhatatlan. Ezért köztes értéknek gondoltuk a 30 százalékot. De a követelésünk két részből áll. Egyidejűleg törvényi garanciát akarunk arra, hogy az orvosbérek 2013-ig elérik EU-s kollégáik bérátlagának 75 százalékát.
– Mit jelentene egy fiatal szakorvosnál a 30 százalékos béremelés?
– Egy kezdő szakorvos tábla szerinti bére bruttó 140 ezer forint körüli, ami nettó 90 ezret jelent. Ehhez kell hozzátenni a 30 százalékot. Ugyanakkor az általunk készített bértábla szerint egy kezdő szakorvos nettójának már most is ennek a négyszeresét kellene elérnie.
– Ön szerint miből lehetne ezt finanszírozni?
– Sokszor elmondtam már, hogy a forrás megtalálása nem a szakma dolga. Felelős politikusnak a nemzet érdekében kell cselekednie, úgy, hogy prioritásokat határoz meg.
– Régi követelésük a bérek rendezése, de eddig komolyabb eredményt nem értek el. Ha most sem járnak sikerrel, akkor lemond elnöki tisztségéről?
– Azért a tavaszi akció sikeréről ne feledkezzünk meg, hiszen akkor az alapellátóknak 7,5 milliárd forint kompenzációt küzdöttünk ki. Ez az elmúlt tíz évben a legmagasabb összeg, leszámítva az 50 százalékos béremelést. Én a tagság választása alapján ülök a székemben, s addig ülök ott, míg a tagság ott tart.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.