Kultúra különleges tereken

Tizenhét éves a Budapesti Őszi Fesztivál, a kortárs művészet legszélesebb spektrumú fesztiválja, ahol a legújabb irányzatokkal, a legfrissebb tehetségekkel ismerkedhet az ember. A programsorozat minden műfajra kiterjed: lesznek színházi előadások, koncertek, táncelőadások, kiállítások és filmvetítések.

2008. 10. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma startol a Budapesti Őszi Fesztivál, az avantgárd, a szokatlan, az új művészeti irányzatok seregszemléje. Ez persze így nem teljesen igaz, mert bár számos olyan programot láthattunk az előző években, amelyek sokkolták a közönséget, azért jócskán akadtak olyan művészek, interpretációk és alkotások, amelyek – még ha bizonyos aspektusból igazodtak is korunkhoz – alapvetően egy jól bevált, véletlenül sem ma született művészeti irányvonalhoz kötődnek. Az ifjú titánok mellett szót kapnak a „nagy öregek” is, akik évtizedek munkájával bizonyították: művészetük örökérvényű. Így a Budapesti Őszi Fesztivál mindenki számára fogyasztható marad, nem csak egy szűk réteget, a szakmát és a sznobokat szólítja meg.
Ezúttal is a nemzetközi és hazai kortárs művészeti élet legjobbjai szerepelnek a programfüzetben: tíz nap alatt huszonötféle produkciót tekinthetünk meg. Lesz Fassbinder-fesztivál a mester legjelentősebb játékfilmjeivel, köztük a tizenöt órás Berlin Alexanderplatz című monumentális filmfolyammal, láthatjuk a világhírű, Párizsban élő koreográfus, Nagy József (Josef Nadj) Szelevényi Ákossal közös különleges performance-át, amelyet a kínai Ji king nyomán készített, de meghallgathatjuk a mai norvég dzsessz keresztmetszetét is, a színház műfaját újraértelmező nemzetközi társulatok előadásait pedig nemcsak kőszínházakban, hanem az utcán és plázában is élvezhetjük.
Az őszi fesztivál mindig is vonzódott a különleges terekhez, az idén éppen ezért leginkább utcaszínházi előadások lesznek. Az egyik legkülönösebbek az angol Blast Theory Biciklis történetei lesznek, amelyek a GPS-es mobiltelefonnal és fülhallgatóval felszerelt bicikliző résztvevők személyes sorsaiból állnak össze, a Kamchatka improvizatív utcaszínházi produkciójának a témája pedig az idegenség és otthonosság ellentéte. A spanyol Inaki Mata is ember nagyságú bábra és tolószékre álmodott meghökkentő utcai előadást, a holland Wunderbaum társulata Magna Plaza címmel a Mammut2-ben lép „színpadra”.
A zenei előadások közül kiemelkedik Dukay Barnabás szerzői estje, a Rádiózenekar koncertje, a Trio Lignum tízéves jubileumi hangversenye, illetve Adrian Belew triójának fellépése. Három kiállítás lesz: az egyiken az elsősorban botrányhősként ismert Hermann Nitsch személyesen is részt vesz A festő inge című tárlatának megnyitóján, mellette Az időn kívül címmel láthatunk válogatást Árvai György megvalósult és megvalósulatlan díszletterveiből, a 2B Galériában pedig Rig-rigatar címen az esztétika területén járják körül a cigánysághoz kötődő társadalmi közbeszédek világát. A pontos programot a www.bof.hu oldalon találjuk meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.