Gyanús ügyletekből, pénzmosásból is származhat a verespataki bányaberuházásba eddig befektetett csaknem 260 millió dollárnyi (több mint 42 milliárd forintnyi) tőke egy jelentős része – állította a Lánchíd Rádióban a Magyarok Világszövetségének (MVSZ) kanadai elnöke. Bogyai Elemér három évvel ezelőtt vett kis értékben részvényeket a beruházó Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) nevű amerikai tulajdonosi háttérrel is rendelkező kanadai– román társaságban azzal a céllal, hogy betekintést nyerjen a cégügyekbe. Mint elmondta: az MVSZ elnöke, Patrubány Miklós kérte fel arra, hogy segítsen megakadályozni a veszélyes, környezetromboló, cianidos bányászatot a befektetők meggyőzésével.
A szervezet kanadai elnökétől megtudtuk azt is, az RMGC vezetőinek meggyőződése, hogy már ebben az évben megnyithatják a cianidos technológiával működő óriás bányát. A cég elnöke legalábbis a részvényesek legutóbbi ülésén megszavaztatott hatvanmillió dollárt erre a célra a befektetőkkel. Alan Hill, az RMGC elnöke – Bogyai Elemér tájékoztatása szerint – ezen a tanácskozáson bocsánatot kért a részvényesektől, hogy a területhasználati engedélyük felfüggesztése miatt húsz százalékkal esett az értékpapírjaik értéke, de ígéretet tett arra, hogy már ebben az évben megnyithatják a bányát. Azt bizonyítandó, hogy mindez nem csak kincstári optimizmus a részéről, azt is közölte: az önkormányzati választásokon már „az ő embereik” kerültek be a hatalomba, és nem lesz ez másképpen a közelgő országgyűlési választásokon sem – számolt be az ülésen elhangzottakról az MVSZ kanadai elnöke.
Bogyai Elemér egyébként maga is felszólalt ezen az ülésen, és megpróbálta meggyőzni a jelenlévőket arról, hogy a hagyományos bányászattal kevésbé lenne kockázatos a befektetésük, de belefojtották a szót. Az MVSZ vezető tisztségviselője szerint ugyanakkor a beruházás elhalasztásáról meg lehet győzni a kanadai kormányt is, hiszen Kanadában betiltották a cianidos bányászatot, és ügyelnek az állam kedvező nemzetközi megítélésére.
Haraszthy László kizártnak tarja, hogy még ebben az évben egy kapavágást is tehessenek a verespataki aranybánya megnyitása érdekében. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szakállamtitkára emlékeztetett arra, hogy a román környezetvédelmi tárca felfüggesztette a beruházó területhasználati engedélyét, és új eljárás indult, amelybe a magyar állam is bejelentkezett, de hazánk már korábban is számtalan ellenvéleményt nyújtott be. A szakállamtitkár szerint az engedélyezési procedúra még több évig elhúzhatja a bányanyitást.
Kihúzták az ötös lottót