Milan Kundera, a följelentő?

2008. 10. 24. 19:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap bejárta a hír a világsajtót: Milan Kundera, akit eddig az egykori cseh író-államfő, Václav Havel mellett a prágai tavasz emblémájának tekintettek, 1950-ben följelentette egyik kollégiumi lakótársnőjének barátját a kommunista állambiztonságon, akit emiatt kis híján halálra ítéltek. Az esetről szóló dokumentumokat egy történész találta meg az egykori cseh állambiztonsági hivatal, az Sb levéltárában.
A tegnapi Respekt leleplező cikke számolt be az esetről, s idézte a dokumentumot, a rendőrség 624/1950 jelentését: „Ma 16 óra körül egy hallgató, Milan Kundera, aki 1929. április 1-jén született Brnóban, megjelent osztályunkon jelentést tenni [arról, hogy este egy diákkal, egy bizonyos Miroslav Dvorácekkel kellett találkoznia]… Ez utóbbi nyilvánvalóan elkerülte a kötelező sorkatonai szolgálatot oly módon, hogy tavaly tavasszal Németországba utazott, ahová illegálisan lépett be.” Miroslav Dvoráceket Kundera bejelentése után a találkozó helyszínén letartóztatták. A fiatal diákot végül huszonkét év börtönre ítélték, bár halálos ítéletet vártak. Dvoráceket egy uránbányába küldték kényszermunkára, ahogy a korszak más politikai elítéltjeit is. Tizennégy év után, 1963-ban szabadult. Épp ekkor adták ki Kundera Nevetséges szerelmek című könyvét, amellyel megtette első lépéseit a hírnév felé – írja a Respekt.
Milan Kundera határozottan tagadta és csalásnak minősítette a Respekt című prágai hetilap közlését. „Hazugság. Ezt az embert egyáltalán nem ismertem” – jelentette ki az író a CTK hírügynökségnek telefonon adott interjúban. Úgy véli, hogy az ügyet napvilágra hozó cseh történészek és a hetilap le akarják őt járatni.
Miroslav Dvorácek szerint nincs jelentősége annak, hogy Milan Kundera jelentette fel őt az ötvenes években – adta hírül tegnap az MTI. „Tudta, hogy feljelentették, de ma már nem fontos számára, ki tette” – mondta Marketa Dvorácek Novák, a regényíró által feljelentett volt katonai pilóta felesége. Hozzátette: nem lepődtek meg azon, hogy Kundera belekeveredett az ügybe.
Milan Kunderáról eddig is tudtuk, hogy ifjú korában a szocializmus feltétel nélküli híve, a kommunista párt tagja volt, és sztálinista verskötet szerzőjeként mutatkozott be 1953-ban. A hatvanas évek végnapjaiban viszont látványosan megtagadta korábbi önmagát. Az 1968-as prágai tavasz idején tanúsított magatartásáért 1970-ben elveszítette munkahe-
lyét, és kizárták a pártból. 1975-ben Franciaországba emigrált. Művei a világ lelkiismeretévé tették, aki azért munkálkodik, hogy soha ne feledjük 1968 cseh forradalmát és a szovjet megszállást. Műveiben visszatérő motívum a besúgás és a besúgó lelkivilága.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.