Egyetlen nap alatt kiderült, hogy Hiller István oktatási miniszter valóban saját kiválasztottjait akarja zsíros megbízásokhoz juttatni a pedagógiai szakmai tanácsadások átszervezésével. Tegnap délután az Új Magyarország fejlesztési terv részeként megjelent egy pedagógiai szakmai szolgáltatásra kiírt pályázat, amelynek révén 17 milliárd forintnyi európai uniós pénzt osztanak szét a nyertesek között. A pénzre azonban nem pályázhat akárki, csupán az, akit a Hiller-féle, még hatályba sem lépett (!) rendeletmódosítás által szabott feltételeknek megfelelő tanácsadó ajánl. A kiírásban szó szerint idézik a tanácsadókra vonatkozó rendelet szövegét. Hozzáteszik ugyan, hogy a rendelet még nem hatályos, de leszögezik, hogy ez hamarosan bekövetkezik. Azzal, hogy egy 17 milliárd forintos pályázat kiírásában feltételként szabják a még nem is létező jogszabály előírásait, bebizonyosodott, hogy Hiller nem mondott igazat, amikor hétfőn az Országgyűlés előtt azt állította, hogy a rendelet még módosulhat, hiszen most folyik róla a társadalmi egyeztetés.
A pályázati kiírásban többek között az is szerepel, hogy a szaktanácsadásokat országos szinten a tárca egyik háttérintézménye, az Oktatáskutató és Fejlesztési Intézet (OFI) szervezi meg, míg egy másik fiókintézménytől – a már a Sulinova tankönyvbotrány kapcsán hírhedtté vált Educatio Kht.-tól függ, hogy kik kerülnek fel a szakértői névjegyzékre. Szintén az új rendeletre hivatkozva azt is leszögezik, hogy a jövőben csak az dolgozhat szakértőként, aki a tárca által előírt képzettséggel rendelkezik, miközben a megjelölt képzések között olyan is akad, amilyet már nem is szerveznek, tehát az kerül helyzetbe, aki előre sejtette, milyen végzettséget ír majd elő a rendelet.
Emlékezetes: tegnap beszámoltunk róla, hogy Hiller István legújabb rendeletmódosítása az oktatás újabb szegmenséből akarja kiszorítani az egyházakat és az ellenzéki önkormányzatokat. A rendelet lényege, hogy míg eddig a fenntartók, vagyis az önkormányzatok szabadon dönthettek arról, hogy milyen tanácsadókkal dolgoznak együtt, a jövőben a tárca korlátozza jogaikat. Erős a gyanú, hogy a cél a független szakértők kiszorítása a piacról, és a miniszter klientúrájának megbízásokhoz juttatása.
Kis iskolák sorsa múlik a tanácsadókon. A rendelet ellen több önkormányzat tiltakozik. Puskás Imre, a Tolna Megyei Közgyűlés elnöke lapunknak leszögezte: a szaktanácsadók olyan fontos kérdésekben is véleményt készítenek, mint az iskolabezárások. Jogos az aggodalom, hogy a Hiller által lekenyerezett szakértők a tárca intézmény-összevonásokat ösztönző politikáját szolgálják ki, ez pedig jó néhány kis iskola életébe kerülhet. A Fidesz szerint a klientúraépítés gyanúja mellett a lépés alkotmányosan is aggályos, mivel egy miniszteri rendelettel próbálják csorbítani az önkormányzatok önállóságát.
Manfred Weber és Brüsszel fizeti Magyar Péter országjárását