Milliárdok Hiller tanácsadóinak

Bebizonyosodott, hogy nem pusztán ellenzéki aggodalom a pedagógiai szaktanácsadások meghatározó részének baráti kézbe való átjátszása. Miközben Hiller István a parlamentben hétfőn még azt állította, hogy csak készülőben van az a rendelet, amely jelentősen korlátozza az iskolafenntartók jogait a pedagógiai tanácsadások szervezésében, és a tárcához vonja a hatáskört, ugyanebben az időben megjelent egy pályázat, amelynek révén már 17 milliárd forintnyi uniós pénzt oszthatnak szét az oktatási miniszter által kiválasztott „tanácsadók” között.

2008. 10. 04. 18:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyetlen nap alatt kiderült, hogy Hiller István oktatási miniszter valóban saját kiválasztottjait akarja zsíros megbízásokhoz juttatni a pedagógiai szakmai tanácsadások átszervezésével. Tegnap délután az Új Magyarország fejlesztési terv részeként megjelent egy pedagógiai szakmai szolgáltatásra kiírt pályázat, amelynek révén 17 milliárd forintnyi európai uniós pénzt osztanak szét a nyertesek között. A pénzre azonban nem pályázhat akárki, csupán az, akit a Hiller-féle, még hatályba sem lépett (!) rendeletmódosítás által szabott feltételeknek megfelelő tanácsadó ajánl. A kiírásban szó szerint idézik a tanácsadókra vonatkozó rendelet szövegét. Hozzáteszik ugyan, hogy a rendelet még nem hatályos, de leszögezik, hogy ez hamarosan bekövetkezik. Azzal, hogy egy 17 milliárd forintos pályázat kiírásában feltételként szabják a még nem is létező jogszabály előírásait, bebizonyosodott, hogy Hiller nem mondott igazat, amikor hétfőn az Országgyűlés előtt azt állította, hogy a rendelet még módosulhat, hiszen most folyik róla a társadalmi egyeztetés.
A pályázati kiírásban többek között az is szerepel, hogy a szaktanácsadásokat országos szinten a tárca egyik háttérintézménye, az Oktatáskutató és Fejlesztési Intézet (OFI) szervezi meg, míg egy másik fiókintézménytől – a már a Sulinova tankönyvbotrány kapcsán hírhedtté vált Educatio Kht.-tól függ, hogy kik kerülnek fel a szakértői névjegyzékre. Szintén az új rendeletre hivatkozva azt is leszögezik, hogy a jövőben csak az dolgozhat szakértőként, aki a tárca által előírt képzettséggel rendelkezik, miközben a megjelölt képzések között olyan is akad, amilyet már nem is szerveznek, tehát az kerül helyzetbe, aki előre sejtette, milyen végzettséget ír majd elő a rendelet.
Emlékezetes: tegnap beszámoltunk róla, hogy Hiller István legújabb rendeletmódosítása az oktatás újabb szegmenséből akarja kiszorítani az egyházakat és az ellenzéki önkormányzatokat. A rendelet lényege, hogy míg eddig a fenntartók, vagyis az önkormányzatok szabadon dönthettek arról, hogy milyen tanácsadókkal dolgoznak együtt, a jövőben a tárca korlátozza jogaikat. Erős a gyanú, hogy a cél a független szakértők kiszorítása a piacról, és a miniszter klientúrájának megbízásokhoz juttatása.

Kis iskolák sorsa múlik a tanácsadókon.
A rendelet ellen több önkormányzat tiltakozik. Puskás Imre, a Tolna Megyei Közgyűlés elnöke lapunknak leszögezte: a szaktanácsadók olyan fontos kérdésekben is véleményt készítenek, mint az iskolabezárások. Jogos az aggodalom, hogy a Hiller által lekenyerezett szakértők a tárca intézmény-összevonásokat ösztönző politikáját szolgálják ki, ez pedig jó néhány kis iskola életébe kerülhet. A Fidesz szerint a klientúraépítés gyanúja mellett a lépés alkotmányosan is aggályos, mivel egy miniszteri rendelettel próbálják csorbítani az önkormányzatok önállóságát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.