Nincs segítség a csődbe vitt kis iskoláknak

Az oktatási tárcának, az Oktatási Hivatalnak, az oktatási ombudsmannak és a működési engedélyt kiadó főjegyzőnek sincs jogköre arra, hogy fellépjen a pénzt elnyelő Vocational Academy Alapítvány ellen. A szervezet, amely az elmúlt tanévben húsz kis iskolát csődbe vitt, többhavi bérrel, pótlékkal, táppénzzel tartozik a pedagógusoknak.

2008. 10. 16. 8:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy Ottó László, a Vocational Academy Alapítvány képviselője a napokban levelet küldött a sopronkövesdi önkormányzatnak. Ennek tartalma óriási felháborodást váltott ki – ismertette az ügy fejleményeit lapunkkal Szőke Katalin, a helyi általános iskola igazgatója. A dokumentumból kiderül, hogy az alapítvány – amely pénzügyileg ellehetetlenült önkormányzatoktól az oktatási reform szellemében elsőként vette magánkézbe több kistelepülési általános iskola működtetését az országban – még júliusban és augusztusban is felvette az állami normatívát a gyerekek után, holott a helyi óvoda és iskola dolgozói már június 30-án rendkívüli felmondással szerződést bontottak a szervezettel. Az igazgatónő leszögezte: az óvoda nyáron is működött, az óvónők bérét a helyi önkormányzat folyósította, a rezsit pedig már március közepe óta a település fizette. Hozzátette: korábban már gondolt arra, hogy valami nincs rendben, nyáron ugyanis az önkormányzat által újraalapított iskolába át akarta jelenteni a gyerekeket, hogy az új fenntartó kaphassa meg utánuk a támogatást, ám ezt nem engedte a központi nyilvántartó rendszer, mert a diákok papíron még mindig az alapítványi iskolához tartoztak.
Az alapítvány az önkormányzatnak küldött kimutatásában ennek ellenére olyan eredményt hozott ki, amely szerint nem a szervezet az adós, hanem még a település tartozik neki kétmillió forinttal, holott az önkormányzat március óta fizetette a közüzemi számlákat, a nyári, az alapítvány által jogtalanul felvett normatíva pedig több mint ötmillió forint volt.
*
Szőke Katalin felháborítónak tartja azt is, hogy az alapítvány csupán hatmillió forintos tartozást ismert el a tanárok felé, ám ez nem tartalmazza a különböző bérpótlékokat, túlórákat, táppénzeket. A tanári kar szerint a valós összeg 15 millió forint körül mozog. Az igazgatónő arra buzdítja a többi érintett iskola a pedagógusait, akiknek szintén többhavi bérrel tartozik az alapítvány – tavaly összesen húsz tagintézményt vitt csődbe a szervezet –, hogy fogjanak össze, és lépjenek fel közösen követeléseikkel az alapítvány ellen.
Lapunk megpróbált utánaérdeklődni, kitől remélhetnek segítséget a nehéz helyzetbe került tanárok. Kiderült azonban, hogy sem az oktatási tárcának, sem az Oktatási Hivatalnak, de még az oktatási ombudsmannak sincs jogköre arra, hogy fellépjen a pénzt elnyelő alapítvány ellen. A Hiller István vezette tárca azonban leszögezte: mivel a fenntartó többcélú intézményt működtet, a működési engedély kiadása nem a minisztérium, hanem a Győr-Moson-Sopron megyei főjegyző hatáskörébe tartozik, törvényességi vizsgálat lefolytatására is ő jogosult. Emlékeztettek: idén februárban az Oktatási Hivatal (OH) hatósági ellenőrzést folytatott le az alapítvány 24 oktatási helyszínén, és csaknem maximális, 965 ezer forintos felügyeleti bírságot szabtak ki, az OH hatásköre azonban nem terjed ki a munkaszerződések tartalmával kapcsolatos jogsértések kivizsgálására, így a pedagógusok elmaradt fizetése ügyében ők nem tudnak eljárni, ezt a munkaügyi felügyelőség teheti meg. A tárca szerint az OH szeptember közepén utóellenőrzést végzett a még jelenleg is működő négy oktatási helyszínen, és azt állapította meg, hogy a korábbi hiányosságok már nem állnak fenn. Hozzáteszik: a jogilag egy intézménynek számító iskola a megszűnt tagintézmények kapcsán létszámcsökkentést jelentett be. A Magyar Államkincstár helyszíni ellenőrzésen vizsgálja, hogy a fenntartó jogszerűen igényelte-e a korábbi normatív támogatási összeget, és azt is ellenőrzik, hogy a létszámjelentésben közölt adatok megfelelnek-e a valóságnak.
Aáry-Tamás Lajos az oktatási jogok miniszteri biztosa lapunknak leszögezte: ő csak a gyerekeket ért sérelmeket vizsgálhatja, a tanárokkal szembeni, alapítványi fenntartó által okozott jogsértés munkaügyi kérdés, amelyben neki nincs hatásköre eljárni. Ilyen ügyben csak akkor léphet fel, ha egy gyerek ellátatlanul marad, mert csődbe ment az iskola, vagy a ki nem fizetett tanárok felmondanak. Ilyenkor jelzi a problémát a polgármesternek, és felszólítja őt, hogy mielőbb biztosítsa a gyermeknek megfelelő oktatást.
A működési engedélyeket kiadó Győr-Moson-Sopron megyei főjegyző, Kovács Béla azt állítja: tavaly nyáron a megyei önkormányzat oktatási bizottsága előzetes szakvéleményt készített a települések által tervezett fenntartóváltásról, amelyben ugyan elismerték, hogy az alapítvánnyal aláírt közoktatási megállapodásnak jogszabályi akadálya nincs, ugyanakkor aggályosnak nevezték a tervet, mert tartottak attól, hogy egy civil szervezet nem feltétlenül tudja hosszú távon anyagilag biztonságosan működtetni az iskolákat és az óvodákat. Ennek ellenére mind a nyolc érintett megyei település – vélhetőleg a pénz szűke miatt – aláírta a közoktatási megállapodást. Hozzátette: előre nem lehetett látni, hogy az alapítvány nem fizet, hiszen a győri anyaintézmény évek óta pénzügyi gondok nélkül működik. Amikor kiderült, hogy a szervezet nem fizet a tanároknak, és nem rendezi a közüzemi számlákat, törvényességi felügyeleti vizsgálatot rendelt, ezután pedig felszólította az alapítványt a súlyos hiányosságok rendezésére. Leszögezte: ő ennél többet nem tehet, így a pórul járt pedagógusok ügyében sem járhat el, nekik azt javasolta, forduljanak a munkaügyi bírósághoz.
Arra a kérdésünkre, hogy az új tanévben négy településen miért nem vonta vissza az alapítvány fenntartói jogát, amikor a szervezetnek több tíz millió forintos adóssága van, bankszámláit a bíróság inkasszálta, és a csődbe vitt intézmények pedagógusait a jelenleg az alapítványhoz tartozó iskolák állami normatívájából kártalanítják, ami súlyosan veszélyezteti a még odajáró gyerekek ellátását, Kovács Béla azt mondta: Győrben, Kapuváron, Csornán és Kunszigeten tavaly nem voltak problémák, így nem lett volna indokolt visszavonni az engedélyt. Ez a kérdés csak akkor lesz aktuális, ha a bíróság esetleg csődeljárást kezdeményez a szervezet ellen.
Szerettük volna megkérdezni az ügyben Nagy Ottó Lászlót, az alapítvány alapító elnökét is, őt azonban nem tudtuk elérni a szervezet győri székhelyén.
Lapunk a múlt héten beszámolt arról, hogy négyhavi bérrel, pótlékkal, táppénzzel tartozik a sopronkövesdi tanároknak és alkalmazottaknak az iskola korábbi üzemeltetője, a Vocational Academy Alapítvány. A szervezet tavaly 24 oktatási intézmény fenntartási jogát szerezte meg oly módon, hogy azt ígérte az önkormányzatoknak, nem kerül pénzükbe az intézmények működtetése. A szervezet azonban számos intézményben nem egyenlítette ki a közüzemi számlákat, a pedagógusok pedig hónapokon át nem kaptak fizetést. Több intézményben olyan súlyos helyzet alakult ki, hogy az óvodában, iskolában többnapos szünetet kellett elrendelni. Az osli általános iskolában odáig fajult a dolog, hogy egyik napról a másikra év közben megszűnt a felső tagozat, mert a több hónapos elmaradt bérfizetések miatt összesen két tanár maradt az iskolában. A 24 tagintézményből húsz csődbe ment, közülük csak a sopronkövesdi alakult újra. Az itteni tanárok márciustól június végéig egyetlen fillér fizetést sem kaptak, még a táppénzt sem fizették ki nekik, pedig az alapítványnak tb-kifizetőhelyként ezt meg kellett kapnia az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól (OEP).
A pedagógusok fél éve járják kálváriájukat azért, hogy hozzájussanak a bérükhöz, ám a hatóságok egyelőre nem hoztak ezt elősegítő döntést, a rendőrség bűncselekmény hiánya miatt megszüntette a nyomozást az ügyben. Egyedül márciusi bérük kifizetéséről van jogerős határozat: a bíróság ennek kifizetése érdekében már a nyáron inkasszálta az alapítvány számláit, ám még az egyhavi fizetést sem kapta meg minden érintett, mert a jelenleg négy oktatási intézményt működtető szervezet számláján szinte semmi pénz nincs. A tanárok egy másik perben további háromhavi bérüket és a pótlékokat is követelik, ebben az ügyben még folyamatban van a bírósági eljárás. A legmegdöbbentőbb, hogy a több tíz millió forinttal tartozó, húsz intézményt csődbe vivő alapítvány az új tanévben négy helyszínen tovább működhet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.