Szélhámos iskolafenntartó

Négyhavi bérrel, pótlékkal, táppénzzel tartozik a sopronkövesdi tanároknak és alkalmazottaknak az iskola korábbi üzemeltetője, a Vocational Academy Alapítvány. A szervezet tavaly 23 oktatási intézmény fenntartási jogát szerezte meg oly módon, hogy azt ígérte az önkormányzatoknak, nem kerül pénzükbe az intézmények működtetése. Az alapítvány azonban nem fizette a béreket és a közüzemi számlákat, a tanév végén már krétára sem volt pénz. A rendőrség szerint nem történt bűncselekmény, így az iskolák tucatját csődbe vivő alapítvány négy településen tovább működhet.

2008. 10. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétségbeesve fordult lapunkhoz a sopronkövesdi általános iskola tanári kara. A pedagógusok szerint már csak a nyilvánosság ereje segíthet abban, hogy megkapják az elmaradt fizetésüket. – Már a tanév elején gondok voltak, többször késett a fizetésünk, decemberben már csak a bérünk töredékét kaptuk meg. Hónapokig nem működött a telefon az iskolában, a tanév vége felé pedig már krétára és papírra sem volt pénz – mondta lapunknak Árvay Péter, a sopronkövesdi általános iskola dolgozói érdekvédelmi csoportjának képviselője. Az alapítvány a rezsit sem fizette ki, így a település önkormányzata tanév közben kénytelen volt visszaíratni a közműveket annak érdekében, hogy ne kapcsolják ki a vizet, a gázt és a villanyt az iskolában.
A tanárok a januári és a februári bérüket már csak hónapokkal később, áprilisban kapták meg. Annak kifizetésében vélhetőleg nem kis szerepet játszott a tavaszszal az ügyben kirobbant sajtóbotrány. Lapunk akkor megírta: sorra dőlnek be azok a kistelepülési óvodák és iskolák, amelyeket tavaly szeptembertől vett át az önkormányzatoktól az alapítvány. A szervezet azt ígérte a fenntartóknak, hogy pusztán az állami normatívából fenntartja az intézményeket, vagyis nem tart igényt az amúgy a törvény szerint járó, önkormányzatok által fizetendő kiegészítő támogatásra. Az alapítvány összesen 11 óvoda és 12 iskola működtetését szerezte meg ily módon. A szervezet azonban számos intézményben nem egyenlítette ki a közüzemi számlákat, a pedagógusok pedig hónapokon át nem kaptak fizetést. Több intézményben olyan súlyos helyzet alakult ki, hogy az óvodában, iskolában többnapos szünetet kellett elrendelni. Az osli általános iskolában odáig fajult a dolog, hogy egyik napról a másikra megszűnt a felső tagozat, mert a több hónapos elmaradt bérfizetések miatt összesen két tanár maradt az iskolában.
Ekkor az Oktatási Hivatal (OH) is vizsgálatot indított az ügyben, és megállapította, hogy az alapítvány rendkívül súlyos szabálytalanságokat követett el. A fenntartó az elmaradt bérfizetéseken és közüzemi számlákon túl szabálytalan szerződéseket kötött pedagógusokkal, amelyekben nem szerepeltek a túlórákért, különböző pozíciók betöltéséért járó bérpótlékok. Nem alkalmazott elegendő szaktanárt, és a tanulói nyilvántartást is rosszul vezette. Az OH által kiszabott büntetés ugyanakkor felháborító volt: közel maximális összegű, vagyis majdnem egymillió forintos bírsággal sújtották a jogilag egy intézménynek számító óvodákat és iskolákat, ám a bírságot nem az alapítványra, hanem az oktatási intézményekre szabták ki. Bakonyi László, az OH elnöke ezt azzal indokolta, hogy a hivatal a fenntartó ellen nem, csupán az iskolák ellen léphet fel.
Az elmarasztalás után kezdődtek azonban az igazi problémák. Az addigi késedelmes, illetve részletekben történő bérkifizetések helyett ugyanis márciustól június végéig a sopronkövesdi iskola tanárai egyetlen fillért sem kaptak. Árvay Péter leszögezte: még a táppénzt sem fizették ki nekik, pedig az alapítványnak tb-kifizetőhelyként ezt meg kellett kapnia az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól (OEP), illetve a Magyar Államkincstártól.
A pedagógusok fél éve járják kálváriájukat azért, hogy hozzájussanak a bérükhöz, ám a hatóságok egyelőre nem hoztak ezt elősegítő döntést, a tucatnyi intézményt csődbe vivő alapítvány pedig vígan tovább működhet, és négy településen a mai napig iskolát működtet.
A sopronkövesdi iskola február 28-án hűtlen kezelés miatt büntetőfeljelentést tett az ügyben a rendőrségen, ám a hatóság egy hónap után bűncselekmény miatt megszüntette a nyomozást. A szabálytalanságokat feltáró OH az ügyészséghez fordult, ám ez a nyomozás is eredménytelenül zárult. Egyedül a Munkaügyi Felügyelet szabott ki a szabálytalan munkaszerződések miatt ötszázezer forintos bírságot az alapítványra, de a pedagógusok bérpótlékának kifizetéséről nem hozott határozatot. Mivel a tanárok hó végén mindig megkapták a bérekről és a járulékok befizetéséről szóló bérjegyzéket, csak éppen fizetést nem kaptak, az APEH-hez fordultak, hogy megtudják, fizetett-e utánuk az alapítvány járulékot, ahogy arra is kíváncsiak lettek volna, hogy a tényleges vagy a papíron szereplő jövedelmük alapján kell-e elkészíteniük az adóbevallásukat. Az APEH azonban nem adott nekik érdemi tájékoztatást. A sopronkövesdi pedagógusok most az OEP-hez fordulnak, hogy megtudják, a hatóság kifizette-e a táppénzeket az alapítványnak, és ha igen, hova tűnt a pénzük.
A tanárok pert is indítottak jogos jussuk megszerzése érdekében. Márciusi bérük kifizetéséről már jogerős határozat született, a bíróság a nyáron inkasszálta az alapítvány számláit, ám még az egyhavi fizetést sem kapta meg minden érintett, mert a jelenleg négy oktatási intézményt működtető szervezet számláján szinte semmi pénz nincs, pedig a még működő iskoláik után megkapják az állami támogatást. A tanárok egy másik perben további négyhavi bérüket és a pótlékokat is követelik, ebben az ügyben még folyamatban van a bírósági eljárás. Az alapítvány csak a sopronkövesdi iskola dolgozóinak több mint 15 millió forinttal tartozik, de több más település felé is adósságai vannak. A sopronkövesdi intézményt az új tanévtől a helyi önkormányzat működteti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.