Tovább gyűrűzik a Hiller-féle tanácsadói botrány. Kiderült, hogy a miniszter nem mondott igazat, amikor azt állította, nem érkezett a tárcához ellenvélemény a rendelettel kapcsolatban. Lapunkat több, neve elhallgatását kérő, felháborodott szakértő is megkereste, és valamennyien megerősítették, hogy az egyeztetésből – hasonlóan az egyházakhoz és az önkormányzatokhoz – őket is kifelejtette a tárca. A szakértők azért nem vállalták a nevüket, mert állásukat féltik.
Barlai Róbertné, a Független Pedagógus Fórum vezetője azonban a félelem ellenére is vállalja az igazságot. A szakember lapunknak leszögezte: augusztus végén hosszú levélben fogalmazták meg aggályaikat, és teljes körű szakmai egyeztetést szorgalmaztak az ügyben, ám a miniszter válaszra sem méltatta őket. A tárcának írt levelükben a tagok többek között értelmetlennek nevezték az átszervezést, és hiányolták a változtatást indokló hatástanulmányokat is. Megfogalmazódott olyan aggodalom is, hogy a változtatás célja az európai uniós pénzek feletti hatalom megszerzése, aminek következtében ismét csak egy zárt kör juthat megbízásokhoz.
Eközben a Fidesz azt követeli a kormánytól, hogy azonnal vonja vissza az alig néhány napja kiírt pályázatot, amelynek keretében 17 milliárd forintnyi uniós pénzt osztanának szét az oktatási miniszter által kiválasztott tanácsadók között. Sió László, a Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője szerint a pedagógiai szakmai tanácsadásokra kiírt pályázat részében szétosztandó pénzre nem pályázhat akárki, csak az, akit a Hiller-féle, még hatályba sem lépett rendeletmódosítás által szabott feltételeknek megfelelő tanácsadó ajánl. (Ugyanis ez, a még nem is létező jogszabály szerepel a pályázati kiírásban.) Sió leszögezte: úgy tűnik, több milliárd forintot próbálnak egy bizonyos kör felé terelni, s számukra biztosítani a megfelelő forrásokat. Jogi nonszensz, hogy egy még nem létező, el nem fogadott rendelet szabályait alkalmazzák a kiírásban, ezért azt azonnal vissza kell vonni. Sió László felszólította az oktatási minisztert, hogy kezdje meg a valódi tárgyalásokat az érintettekkel, valamint a találkozókra hívja meg az iskolafenntartókat is, a pályázatot pedig csak akkor írja ki újra, ha valóban az érintettek által is támogatott, hatályos rendelet születik az ügyben.
Arató Gergely, az oktatási tárca államtitkára megpróbálja elkenni a botrányt, és az ellenzéket támadja. Szerinte a 17 milliárd forintot nem a szaktanácsadók kapják majd, hanem a pályázat nyertesei, az új rendeletnek megfelelő szaktanácsadók – akiknek a listáját az oktatási tárca háttérintézménye, az Educatio Kht. fogja összeállítani – „csak” a pályázatok értékelésében vesznek részt.
Orbán Viktor: Régi és kínzó adósságát teljesítette Magyarország