2011-re megújulhat a Zeneakadémia

Az alapító-névadó zeneszerző születésnapja alkalmából ünnepélyesen is aláírták a Liszt Ferenc Zeneakadémiája, az európai felsőfokú zenei oktatás megújuló központja Budapesten című projekt támogatási szerződését szerdán. A Zeneakadémia felújításáról már 2007 júliusában megszületett a döntés, mostanra azonban minden akadály elhárult, így a tervek szerint Liszt Ferenc születésének 200. évfordulójára, 2011 őszére végezhetnek a munkával.

2008. 11. 03. 20:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiemelt projektként újulhat meg a Zeneakadémia, amelyre európai uniós forrásból 9,7 milliárd, a költségvetésből pedig 1,1 milliárd forintot fordítanak. Az infrastruktúra rekonstrukciója és a restaurálás mellett a hangszerpark és a hangversenyélet is megújul, és mint azt már korábban megírtuk, az intézmény oktatási területe új épülettel bővül Pesten a Wesselényi utca 52. szám alatt. A felújításból a Zeneakadémia gyakorlóiskolája, a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola és Gimnázium is részesül: a hangszerpark bővítéséből nekik is jut keret. Az erről szóló támogatási szerződést szerdán, Liszt Ferenc születésének 197. évfordulóján írta alá ünnepélyesen a Zeneakadémia nagytermében Batta András, az intézmény rektora, Hiller István oktatási és kulturális miniszter, valamint Mosonyi Balázs, a regionális fejlesztési programok irányító hatóságának főigazgatója.
A Zeneakadémia a magyar kultúra egyik legnagyobb büszkesége – mondta az ünnepélyes aláírás kapcsán Hiller István. A miniszter úgy fogalmazott: a magyar kultúra az európai kultúra részeként akkor élte legnagyobb korszakait, amikor képes volt a tradíciók tisztelete és az innovatív gondolkodás harmóniájára. A tárcavezető egyben bejelentette: Batta András rektori megbízatásának meghosszabbítását javasolta Sólyom László köztársasági elnöknek, aki ezt alá is írta. Batta András így újabb öt évig állhat az intézmény élén. Batta hangsúlyozta: a Zeneakadémia felújításának ügye elé soha senki nem gördített akadályt, így megszületett az első olyan nemzeti ügy, amelyben teljes körű az egyetértés politikai nézettől, társadalmi rangtól függetlenül.
A felújítás több ütemből áll, az első a Wesselényi utcai új épület rekonstrukciója és korszerűsítése, amellyel 2009 őszéig végeznek. Ekkor ide költözik az oktatás, bezárják a Liszt Ferenc téri főépületet, és ott kezdik el a munkálatokat, amelyek egy része restaurálás, más része korszerűsítés, beleértve új kiszolgálóhelyiségek létrehozását és az akadálymentesítést is. A tervek szerint az 1907-ben megnyitott épületet 2011 őszén veheti ismét birtokba a hangversenyélet és az oktatás. Addigra mindkettő alaposan meg is változik: a korábbi gyakorlattól eltérően nagyobb hangsúlyt kapnak a saját szervezésű „alma mater-koncertek”, bővítik az idegen nyelvű képzést és a tehetséggondozást. Az egyetemi adminisztráció és a stúdió végleg a Wesselényi utcai új épületben marad, ahol többek között azokat a kieső tantermeket is pótolják majd, amelyek „áldozatul esnek” a Liszt Ferenc téri hangversenyezés korszerűsítésének és az ehhez kapcsolódó új kiszolgálóhelyiségeknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.