A Magyar Írószövetség Budapest, Bajza utca 18. szám alatti székházánál holnap délelőtt 11-kor kezdődik a hagyományos október 23-i ünnepség és az ünnepi közgyűlés, amelyen átadják az Arany János-díjakat.
A különböző hazai írószervezetek, a Magyar Írószövetség, a Magyar Írók Egyesülete, a Szépírók Társasága, a Fiatal Írók Szövetsége, a József Attila Kör, az Írók Szakszervezete és a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete irodalmi tagozata, valamint társadalmi szervezetek helyezik el az Magyar Írószövetség 1956-os helytállására emlékeztető táblánál a hála koszorúit.
Ilyenkor emlékeznek Gérecz Attilára, az 1956-os szabadságharc utcai harcokban elesett mártírjára is, akinek életét 1956. november 7-én oltotta ki egy orosz tankból leadott sortűz. A fiatalember hét évig volt bebörtönözve az államrend erőszakos megdöntésének kísérletéért. Cella- és fogolytársaival, Kárpáti Kamill-lal, Tóth Bálinttal, az időközben elhunytakkal, Szathmáry Györggyel, Béri Gézával, Tollas Tiborral együtt szerkesztették a váci börtön kis füves területén a Füveskert antológiákat, amelyek azóta a magyar irodalom elidegeníthetetlen értéktárát gazdagítják Kárpáti Kamill újrakiadásának jóvoltából. Gérecz Attila hősiesen, leleményesen, sikeresen szökött meg a börtönből, de a fővárosba érve az ÁVH kezére adta egy barátnak vélt áruló. Csak az 1956-os forradalom szabadította ki, ő nyomban a harcok helyszínére sietett, és hét év börtön után hét napig élt, a Klauzál téren temették el. Egykori cellatársai 1956 Petőfijeként emlegetik. Könyvét először Kárpáti Kamill Stádium Kiadója, majd a Kráter Kiadó rendezte sajtó alá. A forradalomra és hőseire Ágh István Kossuth-díjas költő, a Magyar Írószövetség elnökségi tagja, a forradalom résztvevője, kis híján a Kossuth téri ÁVH-s sortűz áldozata emlékezik.
Hagyomány szerint ünnepi közgyűlésen történik meg holnap az Arany János-díjak átadása. Kovács István költő, az Arany János Alapítvány kuratóriuma elnökének köszöntője és Márkus Béla irodalomtörténész, illetve Mezey Katalin József Attila-díjas költő laudációja után Szilágyi István Kossuth-díjas író és Marsall László Kossuth-díjas költő veszik át a díjat.
Mérgezés miatt meghalt egy pár Komárom-Esztergom vármegyében