Magyar katonai egyenruhák, 1945–1956

A HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban hétfőn délután mutatták be Baczoni Tamás és Tóth László Magyar katonai egyenruhák, 1945–1956 című kötetét, melyet többek között Holló József Ferenc altábornagy, a Hadtörténeti Intézet főigazgatója méltatott.

2008. 11. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A most bemutatott kötet a Tóth László által alapított Huniform Könyvek sorozat második darabja, a 2007-ben megjelent A Magyar Királyi Honvédség egyenruhái 1926–1945 című könyv szerves folytatása. A civilben jogász Tóth a magyar történelmi egyenruhák megszállott és szakszerű gyűjtője. Gyűjtőtársai, valamint egykori munkahelye, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum, illetve annak főigazgatója segítségével készítették el az első könyvet, élő modellek közreműködésével. A tavaly megígért folytatás nem késlekedett. Az új kötet szellemes, érzékletes, tudományos igényességgel megalkotott tanulmányszövege Baczoni Tamás történettudós, muzeológus munkája. A szerkesztés, amely ebben az esetben az élő modellek toborzásától a könyv reprezentatív küllemének megálmodásáig és megjelentetéséig szinte mindent magában foglal, Tóth László tevékenységét dicséri. A mottó – „nagy hadsereg fegyverkezik, kis hadsereg öltözködik” – ebben az esetben is találó. Az 1945–1956-ig, a forradalom és szabadságharc kezdetéig tartó időszak, az ötvenes évek, a Rákosi-diktatúra uniformisai korántsem olyan színesek és látványosak, mint a királyi honvédség ruhái, ám történelmi üzenetük felbecsülhetetlen. A szerzők könyvükben világosan megfogalmazzák, hogy a korszak célja az egyenruhák tekintetében azonos volt a hatalom egyéb törekvéseivel. A magyar hagyományoktól teljesen idegen szovjet típusú diktatúra hű képe a katonai uniformis. A végeredmény a magyar hagyományoktól immár teljes mértékben idegen szovjet típusú egyenruha. Idézve a kötet előtanulmányát: „Nem véletlen, hogy ezt a jelképegyenruhát azután egy jelképforradalom söpörte el 1956-ban. A korszak viselettörténete éppen azért érdekes, mert egy társadalmi kísérletet példáz: azt, hogy rá lehet-e egy, az adott népre vagy hadseregre egy tradícióitól teljesen elütő rendszert, akár éppen egyenruházati rendszert kényszeríteni?”
Az alkotók megszállott munkája, Tóth László, Zombor Zoltán, Kopasz Zsolt, Nagy Péter látványos fotói, Baczoni Tamás kiváló tanulmánya teljességre törekvő, átfogó képet nyújt egy korszakról. Az ábrázolt műtárgyak, egyenruhák, felszerelési cikkek, zászlók, plakátok a HM Hadtörténeti Múzeumból, illetve Tóth László gyűjteményéből és a Kiscelli Múzeum plakáttárából származnak. A kötet eléri célját: megidéz egy nyomasztó világot, segíti a félmúlt vizuális felidézését, és megmenti a lassú, kitartó enyészettől a magyar egyenruha-kultúra rekvizitumait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.