Milliók élnek a veszélyzónában

A gazdasági válság miatt tömegek kerülnek kilátástalan helyzetbe, pedig már jelenleg is hárommillió ember lakhatása bizonytalan. A szakértők által kidolgozott nemzeti hajléktalanügyi stratégia a szociális tárca szerint általánosságban támogatható, de a program megvalósítására nincs pénz.

2008. 11. 23. 19:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Szolidaritás napja. Több európai országhoz hasonlóan számos hazai civil szervezet, illetve hajléktalanellátással foglalkozó intézmény szervez figyelemfelkeltő akciókat november 14-én, pénteken a szolidaritás napja alkalmából. Budapesten a Felvonulási téren tartják az Egy éjszaka a hajléktalanokért rendezvényt, amelyen többek között hajléktalan írók és képzőművészek mutatják be műveiket, fellép az AHA színpad, az Oltalom Kulturális Kör, és hajléktalanokról szóló filmeket vetítenek.


A költségvetés teherbíró képességétől függ a szociális szakértők által nemrégiben kidolgozott és a kormányhoz eljuttatott nemzeti hajléktalanügyi stratégia megvalósítása. A programot több tárca, valamint a szakma képviselőinek bevonásával kell mérlegelni – közölte lapunkkal a Szociális és Munkaügyi Minisztérium sajtótitkársága. Szerintük a program általánosságban támogatható, bizonyos kérdések azonban a jelenlegitől jelentősen eltérő szervezeti, eljárásrendi megoldásokat igényelnének. A tervezet megvalósítására azonban egyelőre nincs forrás.
Mint arról beszámoltunk, a Merre tovább? Egy nemzeti hajléktalanügyi stratégia lehetséges keretei című szakértői javaslatot Vecsei Miklós szeptemberben adta át Korózs Lajosnak, a szociális tárca államtitkárának. Szabó Mátéval, az állampolgári jogok országgyűlési biztosával együtt útnak indították a Szociális chartát, amelynek aláírásával a képviselők, a politikusok, az önkormányzatok jelezhetik, törekednek arra, hogy enyhítsék a súlyos szociális kríziseket.
A Győri Péter és Maróthy Márta készítette szakértői anyag célja egy olyan lakhatási-támogatási rendszer kialakítása, amely alkalmas a hajléktalanná válás megelőzésére, illetve a hajléktalanság felszámolására. A stratégia három fő területe a lakáshoz jutás és annak megtartása, az intézményrendszer és finanszírozásának átalakítása, illetve a Nyitás az utcára program, amelynek lényege a köztereken, utcákon élők számának csökkentése. Mindez nem az eltüntetésüket, koldusrendeletek meghozását jelenti, hanem azt, hogy a szociális balesetet szenvedett ember személyre szabott kezelést kap.
Nem nehéz belátni, hogy az alkotmányban előírt alapjogok – mint például az élethez és az egészséghez való jog – nem teljesülnek Magyarországon, a szociális törvény pedig jelen állapotában arra is jó lehet, hogy megszabja, miért nem kell segíteni. Ahhoz, hogy a veszélyben lévők helyzetén változtatni lehessen, nem elég csak a jogszabályt módosítani, hanem a képviselőknek, polgármestereknek is felelősséget kell vállalniuk – nyilatkozta lapunknak Vecsei Miklós egykori hajléktalanügyi kormánybiztos, a Hajléktalanokért Közalapítvány kuratóriumának elnöke. Az elmúlt húsz évben az ellátórendszer nem tudott áttörést elérni, a többség pedig tudomásul vette, hogy emberek kerülnek az utcára, és ott halnak meg. Társadalmi ítélet sújtja őket, a hajléktalansorsot végállomásként kezelik, a bajbajutottat pedig – afféle a szem elől eltüntetendő feladatként – a városképet rontó graffitikkel és a kutyapiszokkal együtt emlegetik. – fűzte hozzá Vecsei.
A szakértők a hajléktalanság megelőzésére többek között a saját tulajdonú lakások megszerzése helyett inkább a szociális bérlakásokhoz jutást és azok megtartását támogatnák. Annak érdekében, hogy az önkormányzatokat az eladósodás megelőzésére és kezelésére ösztönözzék, megdrágítanák a kilakoltatási eljárásokat, ráadásul elrendelésük előtt kötelező lenne megvizsgálni az érintettek szociális támogatásra való jogosultságát. A bérlőknek a lakástörvényben dolgoznának ki garanciális szabályokat. Ideje bővíteni a szociális munkás eszköztárát és jogosítványait is. Vecsei hangsúlyozta, a kormánynak el kell döntenie, megvalósítja-e a stratégiát. Ha igen, akkor egy év alatt derülhet ki, hogy milyen módon és mennyi idő alatt. Jelenleg körülbelül hárommillió ember él a veszélyzónában, a gazdasági válság miatt pedig tömegek kerülnek lehetetlen helyzetbe, a szociális gondok megsokszorozódnak. A magyar szociálpolitika korábban sem tudta megoldani a rá háruló feladatokat, ezért érthetetlen, hogy most, amikor várhatólag pluszteher nehezedik majd az ellátórendszerre, a kormány újabb pénzt von ki belőle.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.