Szellemkórház szellemcéggel a területén?

Eltűnt magáncéget keres az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet (EKI), mivel a vállalkozásnak földhasználati joga van a megszűnésre ítélt Szabolcs utcai Országos Gyógyintézeti Központ (OGYK) területének kellős közepén – értesült a Magyar Nemzet.

2008. 11. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kőnyomatokat is az OGYK-ban találták. Korábban szintén érdekes felfedezést tettek az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet munkatársai az Országos Gyógyintézeti Központban. Mint arról lapunk néhány hete beszámolt: felbecsülhetetlen kulturális értéknek tartott kőnyomott könyveket találtak a megszüntetett kórház területén. A feltételezések szerint az 1700-as évek elejéről származnak a könyvek, amelyeket hamarosan szakértőkkel vizsgáltatnak meg. Az OGYK-t – korábbi nevén a Hajnal Imre Egészségtudományi Egyetemet – eredetileg izraelita kórháznak építették, így kerülhettek ide a deportált zsidó családok nagy értékű könyvei. Vélhetőleg ezek közül valók a most megtaláltak is, amelyek a nyomtatás megjelenése utáni első időszakból származnak.


Az említett budapesti kórház megszüntetése közben derült ki, hogy egy Symbion nevű magáncégről van szó. Ha a cég képviselői nem jelentkeznek, akkor hatósági úton próbálják majd őket előállíttatni. Az ingatlant a tervek szerint előbb-utóbb eladnák, ám a földhasználati jog miatt az értéke jelentősen csökken a korábban becsülthöz képest.
Lapunk kérdésére Kárpáti Zsuzsa, az állami kórházak felszámolásával megbízott Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet vezetője elmondta, nagyon meglepődtek, amikor a jogászok megtalálták a dokumentumokat, hiszen nem tudtak erről a jogi helyzetről. Az EKI az Egészségügyi Minisztériumban is próbált tájékozódni, de ott sem tudtak felvilágosítást adni. Kárpáti Zsuzsa hozzátette, azóta már kiderült, hogy a Symbionnak építési engedélye is van a területre, amit évek óta rendre meghosszabbít a XIII. kerületi önkormányzat.
*
Az EKI vezetője úgy tudja, magánkórházat, rehabilitációs központot, illetve szállodát terveztek az állami kórházegyüttes közepére. Komolyabb építkezési munkákba még nem kezdtek, de az EKI munkatársainak úgy tűnik, a Széchenyi fürdő ott futó gyógyvízcsapját már kiásatták. Mint mondta, próbálták kideríteni, hogy milyen körülmények között kapott 99 évre szóló földhasználati jogot egy magánvállalkozás az állami területre. Egyelőre azonban nem tudták felgöngyölíteni a titokzatos ügyet, hivatalosan még az építési engedély legutóbbi, nyári meghosszabbításáról sem kaptak értesítést.
– A cég képviselőit folyamatosan keressük, de egyelőre senkivel sem tudtuk felvenni a kapcsolatot – folytatta Kárpáti Zsuzsa. – A dokumentumokból az derült ki, hogy a vállalkozás székhelyét az OGYK területére jegyezték be. Hamarosan hatósági úton próbáljuk majd előállíttatni a vállalkozás képviselőit. A földhasználati jog ugyanis megakadályozza, hogy az ingatlanegyüttest egyben értékesítsék, s ez jelentősen csökkentheti a várható bevételt is – mondta az intézet vezetője.
Emlékezetes, Molnár Lajos korábbi egészségügyi miniszter az állami intézmények bezáratásakor azt ígérte, hogy az ingatlanok eladásából származó bevételt az ágazat fejlesztésére fordítják.
Noha az intézmények megszüntetéséről szóló döntést már tavaly márciusban közzétették, az értékesítés egyelőre meg sem kezdődött. Az OGYK például várhatóan csak a hónap végén szűnik meg hivatalosan.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.