A karikatúra szép igazsága

2008. 12. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfőn este a nyolcadik kerületi Szabó Ervin téren, a Szabó Ervin Központi Könyvtár kis galériájában Szakonyi Károly Kossuth-díjas író nyitotta meg Rózsahegyi György festő- és grafikusművész íróportréinak és írókat ábrázoló karikatúráinak kiállítását, amelyet január 30-ig láthatnak az érdeklődők. Az 1940-ben született művész, Kmetty János tanítványa a hatvanas évek óta készít íróportrékat. A kis galériában többek között Bárány Tamás, Déry Tibor, Faludy György, Galgóczi Erzsébet, Hegedüs Géza, Hubay Miklós, Jékely Zoltán, Juhász Ferenc, Kassák Lajos, Keresztury Dezső, Mészöly Dezső, Örkény István, Szakonyi Károly, Tersánszky Józsi Jenő, Vészi Endre, Zelk Zoltán arcképei láthatók, a festett portrékat körbeölelik az írókról készült, szeretetteljesen csúfondárosan és élethűen megrajzolt karikatúrák. Szakonyi Károly elmondta még többek között, hogy olyannyira lényeglátók Rózsahegyi György munkái, hogy bár ő Karinthy Ferencet jól ismerte, most már a Rózsahegyi rajzolta karikatúra tűnik elé, ha felidézi a jó barát kedves arcát. Daumier – aki korának típusait formázta meg – kis gipszalakjai, zseniális szobor-karikatúrái jutnak eszébe Rózsahegyi festményeiről és grafikáiról, aki szintén sokat tesz azért, hogy az utókor megismerje a jelenkori írókat.
Olyannak ábrázol bennünket, amilyenek lényegében vagyunk. A festményre, a festett portréra azt mondjuk, hogy szép. A karikatúra nem szép, mert bizonyos fokig csúfondáros. „Mégis azt mondom, hogy szép, mert igaz, márpedig az igaz mindig szép” – mondta Szakonyi Károly.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.