Ezeréves kapcsolatok

2008. 12. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kőbánya városközpontjában található a Magyarországi Lengyelség Múzeuma és Levéltára, amelyet 1998-ban hoztak létre az Országos Lengyel Kisebbségi Önkormányzat tőszomszédságában. A múzeum pénteken kétnyelvű, magyar–lengyel tudományos konferenciának adott helyszínt, magyar és lengyel Rákóczi-szakértők, történészek és levéltárosok, többek között Köpeczi Béla és R. Várkonyi Ágnes akadémikusok, Gebei Sándor, Link-Lenczowski Andrzej, Wieliczko Mieczyslaw egyetemi tanárok, valamint a fiatalabb nemzedékhez tartozó történészek és levéltárosok részvételével.
A múzeum és levéltár jelenlegi ügyvezetője, Sutarski Konrad lengyel költő, műfordító elmondta lapunknak, hogy a múzeum missziója az ezeréves lengyel–magyar-kapcsolatrendszer bemutatása. A konferencia célja a Rákóczi-szabadságharc lengyel hátterének elemző bemutatása volt, mert ez kevésbé ismert és nagyrészt még feldolgozatlan szelete ennek a témakörnek. A lengyel–magyar történelem fehér foltjai közé tartozik többek között a Lengyelországban született I. (Szent) László gyermekkora. Ő apai ágon a magyar Árpád-ház, anyain pedig a lengyel Piast-dinasztia sarja. Nem tudjuk még, hogy ott Lengyelhonban pontosan hol és mikor született, a történészek 1040 körülre datálják világrajövetelét. Az ottani krónikák szerint lengyelül beszélt és gondolkodott. Édesapja, a későbbi I. Béla király többéves lengyelországi tartózkodásának részletei is ismeretlenek. Nem tudni azt sem, mikor és hol jelent meg a történelmi magyar területen az első lengyel nyelvű, könyv alakú kézirat és nyomtatvány. Az biztos, hogy a Rákóczi-szabadságharc nyolc éve során, 1703-tól 1711-ig Lengyelország jelentős mértékben segítette a magyar felkelést katonai, gazdasági, pénzügyi és diplomáciai értelemben is. A Lengyelországból magyar földre érkezett lengyel, litván, ruszin, kozák, tatár, svéd és francia katonák létszáma valószínűleg jóval nagyobb volt, mint az 1848–1849-es szabadságharc idején, csak a lengyeleknek II. Rákóczi Ferenc szabadságharcának korában még nem voltak oly sikeres tábornokai és csatasikerei, mint száznegyven évvel később.
Sutarski Konrad a zárszóban elmondta még, hogy a magyar–lengyel történelem kutatói két év múlva Lengyelek a magyar földön címmel szerveznek szimpóziumot, amely sorban a negyedik lesz a múzeumbeli magyar–lengyel konfe-renciák történetében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.