Földszintes kor hétköznapi hősének sodródása

2008. 12. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sarló-kalapácsos, veres csillagos Rákosi-címer, ifjúmunkás, ifjúmunkásnő és egy kék útlevél díszíti többek között Rubóczki László Disszidensek című vaskos önéletrajzi ihletésű regényének címlapját. A könyv alcíme (Buja szeretők) félrevezető lehet azok számára, akik csak erotikát remélnek, nekik nem is ajánljuk a könyvet, amelynek hősei az államszocializmusban élő, „nem boldoguló” fiatalok.
A Rugó becenevű központi hős kalandjai állnak a regény középpontjában. Sötét, félhomályos presszók, az ötvenes évek és a megtorlás: Kádár-korszak, amely a diákok számára alig kínál lehetőséget az önmegvalósításra. A lázadó főszereplő és baráti köre a folyamatos tiltakozásba, az inautentikus önmegvalósításba menekül. Ifjú hőseinket a konformizmus helyett a mutatós, tetszetős züllés sodorja a lét peremére; nyakló nélküli vedelés és szoknyavadászat tölti be hétköznapjaikat. Aztán a focimeccsek utáni rendőri zaklatások, bunyók, majd a disszidálások megszervezése következik. Rugót és társait mégis megmenti a morális romlástól a tiszta szándék, a szabadságvágy. A főszereplő sem a kísértések, sem a rendőrpofonok, a kínzások hatására nem válik besúgóvá, pedig lebukik. Először az egyik tanárnőjével folytatott tiltott szerelmi viszony, majd a disszidálások megszervezése miatt kerül a rendőrség figyelmének középpontjába, és válik előzetesben naponta véresre vert zárkafogollyá. Végül funkcionárius apja menti ki a rendőrség karmaiból, aki büszke karakán fiára: egy földszintes világ hétköznapi muszáj-Herkulesére.
A főhős, nem kevéssé mélyen vallásos öreg barátjának hatására, azt is megérti, hogy a kommunista diktatúra bukása önmagában nem hozhatja el az üdvösséget Magyarország számára. A mindent szabad felelőtlen álszabadsága a fogyasztói materializmussal párosulva még a vörös materializmusnál is veszedelmesebb helyzetbe sodorhatja az országot. A hit és a nemzettudat vezethet ki bennünket az egyre mélyülő bajból – mondja ki a regény több hőse is, ám a mű jelenidejében ettől még nagyon távol vagyunk. A befejezésben a megkorosodott főhős kifejezésre juttatja kétségbeesését a 2002 utáni Magyarország kilátástalan helyzete miatt is.
A könyv egyik sarkalatos erénye, hogy a kurta memóriájúakat emlékezteti arra, milyen szörnyű volt a Kádár-korszak, amikor az úgynevezett konszolidáció, a hétköznapi béke csak nagy áron valósulhatott meg. A karakán emberekre pedig olyan sors várt, mint a regény főhősére. Mindez nem sokat érne a másik fő erény, a hiteles formai megvalósítás nélkül. Rubóczi László pörgő párbeszédekben és sodró stílusban írja le a semmi kis földszintes világ izgalmassá tupírozott hétköznapjait. Olykor az események ismétlődése türelmetlenné tesz minket, ám a látszólagos monotóniának és imamalom-szerű darálásnak is értelme van a regény egészét tekintve. „Ilyenek voltunk”.
(Rubóczki László: Disszidensek – Buja szeretők. Regény két kötetben, 367, illetve 352 oldal. New Beginning Bt., Budapest, 2006.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.