Kínai mesemondó elismerése

Kő András
2008. 12. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megszavazta a Nemzetközi Fair Play Bizottság kuratóriuma, hogy kiknek ítélik oda a 2007-es, illetve a 2008-as év után járó díjakat. Eddig igen nagy volt az időhatár a versenyek és a díjkiosztás között, ezért most összevontak két évet, miáltal helyreáll a rend, azaz a jövőben mindig januárban adják majd át a díjakat az előző év legsportszerűbb sportolóinak. Ezúttal 2009. január 24-én Isztambulban lesz az ünnepség.
A 2007-es esztendő Pierre de Coubertin-trófeáját egy új-zélandi rögbiedző, Graham Henry veheti át. A háttérben az áll, hogy a rögbi-világbajnokság negyeddöntőjében Franciaország és Új-Zéland csapata mérkőzött egymással. Nagyon szoros meccsen, csupán két ponttal a házigazda franciák nyertek, amit a sportág mestereiként tisztelt új-zélandiak felettébb nehezen emésztettek meg, és a mérkőzés után az öltözők környékén szidták az ellenfelet, becsmérelték a bírót. Ekkor Graham Henry odament hozzájuk, és elismerte, hogy a franciák jobban és sportszerűbben játszottak, mint ők, az új-zélandiak valójában nem érdemelték meg a győzelmet. Hasonló gesztus szokatlan a győztesek részéről, ezt díjazta a nemzetközi zsűri.
A Willi Daume nagydíjat egy kínai mesemondónak, Saozu Zangnak ítélték oda, aki a pekingi olimpia idején hívta fel magára a figyelmet. Övé volt az ötlet, hogy a régi olimpiák egyes eseményeit – kidomborítva a játékok szépségét és humorát – meseszerűen mondja el a rádióban a gyerekeknek. Például Baldini esetét a római olimpián. Az olasz kerékpárost ugyanis az országúti kerékpárverseny során, a hetvenedik kilométernél megcsípte egy darázs. Baldini azonban nem csapta agyon a „támadót”, csak elhessegette, és fájdalmai ellenére bekerekezett a célba. A mesemondó, aki mellesleg kitűnő előadó is – naponta 11 és 11.30 között jelentkezett a rádióban – rendkívüli népszerűséget szerzett magának és természetesen az olimpiáknak.
Egyik-másik meséjéből animációs filmet is készítettek, amely a televízió képernyőjére került, sőt DVD is lett belőle.
A 2007-es év Jean Borotra-trófeáját, az életműdíjat ketten kapták meg. Mary Glen Haig angol tőrvívónő, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság egyik brit tagja, aki már részt vett az 1948-as londoni olimpián, és Jan Zelezny, a csehek háromszoros olimpiai bajnok gerelyhajítója (1992, 1996, 2000).
A 2008-as év Pierre de Coubertin-díjasai horvát vitorlázók (Pavle Kostov, Petar Cupac és Ivan Bulaja) lettek, akik hozzájárultak ahhoz, hogy a dánok irányította hajó a 49-esek kategóriájában olimpiai bajnokságot nyert. A horvátok kiestek már a végső küzdelemből, amikor a tenger közelében lévő olimpiai faluban, a tévé képernyőjén figyelmesek lettek arra, hogy a győzelemre esélyes dán hajó árboca a vihar következtében eltörött. Gyorsan a versenybírósághoz futottak, és az ő engedélyükkel felajánlották a dánoknak a saját hajójukat. Így lettek a dánok aranyérmesek. Ismeretes, hogy a fair play díjjal kitüntetettek sorát Eugenio Monti, az olasz olimpiai bobcsapat kapitánya nyitotta meg. A történet a fentihez hasonló. 1964-ben, Innsbruckban, a téli olimpián – miután a kettes bobversenyen sikerrel fejezte be futamát – megtudta, hogy a legveszélyesebb versenytárs, az angol csapat, egy súlyos mechanikai hiba miatt képtelen lesz versenyezni. Ekkor saját bobjáról leszerelte a megfelelő alkatrészt, és felküldte az indulóhelyre az angol csapatnak, amely aztán aranyérmes lett.
A Willi Daume-trófeát 2008-ban az Európai Labdarúgó-szövetség kapta a rasszizmus ellen folytatott akcióiért és harcáért. A Jean Borotra-trófea, egyben az életműdíj a 86 éves Edoardo Mangiarotti olasz tőr- és párbajtőrversenyzőnek jutott. Mangiarotti a sportág történetének máig legeredményesebb versenyzője: csapatban és egyéniben huszonhat olimpiai és világbajnoki aranyérmet szerzett! Versenyzői pályafutása során mindig a sportszerűség jellemezte.
Kamuti Jenő, a Nemzetközi Fair Play Bizottság elnöke elmondta, hogy a közelmúltban Lausanne-ban megállapodtak a Nemzetközi Olimpiai Bizottság vezetőivel, hogy a 2010-ben első alkalommal megrendezésre kerülő ifjúsági olimpián, Szingapúrban a legsportszerűbb csapatot fair play díjjal fogják jutalmazni. 2009 októberében Koppenhágában pedig a NOB tisztújító kongresszusán – Rogge elnök felkérésére – Kamuti előadást tart majd a sportszerűségről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.