Megszavazta a Nemzetközi Fair Play Bizottság kuratóriuma, hogy kiknek ítélik oda a 2007-es, illetve a 2008-as év után járó díjakat. Eddig igen nagy volt az időhatár a versenyek és a díjkiosztás között, ezért most összevontak két évet, miáltal helyreáll a rend, azaz a jövőben mindig januárban adják majd át a díjakat az előző év legsportszerűbb sportolóinak. Ezúttal 2009. január 24-én Isztambulban lesz az ünnepség.
A 2007-es esztendő Pierre de Coubertin-trófeáját egy új-zélandi rögbiedző, Graham Henry veheti át. A háttérben az áll, hogy a rögbi-világbajnokság negyeddöntőjében Franciaország és Új-Zéland csapata mérkőzött egymással. Nagyon szoros meccsen, csupán két ponttal a házigazda franciák nyertek, amit a sportág mestereiként tisztelt új-zélandiak felettébb nehezen emésztettek meg, és a mérkőzés után az öltözők környékén szidták az ellenfelet, becsmérelték a bírót. Ekkor Graham Henry odament hozzájuk, és elismerte, hogy a franciák jobban és sportszerűbben játszottak, mint ők, az új-zélandiak valójában nem érdemelték meg a győzelmet. Hasonló gesztus szokatlan a győztesek részéről, ezt díjazta a nemzetközi zsűri.
A Willi Daume nagydíjat egy kínai mesemondónak, Saozu Zangnak ítélték oda, aki a pekingi olimpia idején hívta fel magára a figyelmet. Övé volt az ötlet, hogy a régi olimpiák egyes eseményeit – kidomborítva a játékok szépségét és humorát – meseszerűen mondja el a rádióban a gyerekeknek. Például Baldini esetét a római olimpián. Az olasz kerékpárost ugyanis az országúti kerékpárverseny során, a hetvenedik kilométernél megcsípte egy darázs. Baldini azonban nem csapta agyon a „támadót”, csak elhessegette, és fájdalmai ellenére bekerekezett a célba. A mesemondó, aki mellesleg kitűnő előadó is – naponta 11 és 11.30 között jelentkezett a rádióban – rendkívüli népszerűséget szerzett magának és természetesen az olimpiáknak.
Egyik-másik meséjéből animációs filmet is készítettek, amely a televízió képernyőjére került, sőt DVD is lett belőle.
A 2007-es év Jean Borotra-trófeáját, az életműdíjat ketten kapták meg. Mary Glen Haig angol tőrvívónő, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság egyik brit tagja, aki már részt vett az 1948-as londoni olimpián, és Jan Zelezny, a csehek háromszoros olimpiai bajnok gerelyhajítója (1992, 1996, 2000).
A 2008-as év Pierre de Coubertin-díjasai horvát vitorlázók (Pavle Kostov, Petar Cupac és Ivan Bulaja) lettek, akik hozzájárultak ahhoz, hogy a dánok irányította hajó a 49-esek kategóriájában olimpiai bajnokságot nyert. A horvátok kiestek már a végső küzdelemből, amikor a tenger közelében lévő olimpiai faluban, a tévé képernyőjén figyelmesek lettek arra, hogy a győzelemre esélyes dán hajó árboca a vihar következtében eltörött. Gyorsan a versenybírósághoz futottak, és az ő engedélyükkel felajánlották a dánoknak a saját hajójukat. Így lettek a dánok aranyérmesek. Ismeretes, hogy a fair play díjjal kitüntetettek sorát Eugenio Monti, az olasz olimpiai bobcsapat kapitánya nyitotta meg. A történet a fentihez hasonló. 1964-ben, Innsbruckban, a téli olimpián – miután a kettes bobversenyen sikerrel fejezte be futamát – megtudta, hogy a legveszélyesebb versenytárs, az angol csapat, egy súlyos mechanikai hiba miatt képtelen lesz versenyezni. Ekkor saját bobjáról leszerelte a megfelelő alkatrészt, és felküldte az indulóhelyre az angol csapatnak, amely aztán aranyérmes lett.
A Willi Daume-trófeát 2008-ban az Európai Labdarúgó-szövetség kapta a rasszizmus ellen folytatott akcióiért és harcáért. A Jean Borotra-trófea, egyben az életműdíj a 86 éves Edoardo Mangiarotti olasz tőr- és párbajtőrversenyzőnek jutott. Mangiarotti a sportág történetének máig legeredményesebb versenyzője: csapatban és egyéniben huszonhat olimpiai és világbajnoki aranyérmet szerzett! Versenyzői pályafutása során mindig a sportszerűség jellemezte.
Kamuti Jenő, a Nemzetközi Fair Play Bizottság elnöke elmondta, hogy a közelmúltban Lausanne-ban megállapodtak a Nemzetközi Olimpiai Bizottság vezetőivel, hogy a 2010-ben első alkalommal megrendezésre kerülő ifjúsági olimpián, Szingapúrban a legsportszerűbb csapatot fair play díjjal fogják jutalmazni. 2009 októberében Koppenhágában pedig a NOB tisztújító kongresszusán – Rogge elnök felkérésére – Kamuti előadást tart majd a sportszerűségről.

Ukrajna EU-tagsága a tét – áprilisban indul a szavazás Magyarországon