Kritikus szakemberhiány

Jó esetben is legfeljebb 150-en szereznek majd ápolói képesítést 2010-ben, miközben több mint ezren mennek nyugdíjba. A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke szerint ez kritikus helyzetet okoz, s nem enyhíti majd érdemben a munkaerőhiányt, hogy az egészségügyi miniszter tervei szerint akkor már közmunkásokat is foglalkoztatnának a gyógyintézetekben.

2008. 12. 04. 19:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon a közép- és felsőfokú oktatási intézményekben összesen legfeljebb 150-en szereznek majd ápolói végzettséget 2010-ben. Számuk csökkenhet, ha addig sokan abbahagyják a képzést, nem teljesítik a vizsgákat, vagy nem szereznek nyelvvizsgát. Ugyanabban az esztendőben várhatóan több mint ezren mennek majd nyugdíjba. Ezzel soha nem látott kritikus szintet érhet el a foglalkoztatottsági helyzet az ágazatban – vélekedett Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) elnöke.
Az érdek-képviseleti vezető szerint nem enyhíti majd érdemben a munkaerőhiányt, hogy az egészségügyi miniszter tervei szerint hamarosan közmunkásokat is foglalkoztathatnak a gyógyintézetek. Ismert, ezzel a javaslattal nemrég állt elő Székely Tamás, a szaktárca vezetője. Elmondása szerint beteghordóként vagy segédápolóként dolgozhatnának majd a közmunkások.
Balogh Zoltán szerint elszomorító, hogy a kormány a minőségi munkaerőpótlás helyett a mennyiségre helyezi a hangsúlyt.
– Nem térhetünk vissza az 50-es évek gyakorlatához, amikor szakképzetlenek látták el az ápolói feladatokat – szögezte le. Arra hívta fel a figyelmet, hogy az egészségügyben csak rendkívül korlátozott feladatokat lehet rábízni a képzetlen dolgozókra, és azt is csak megfelelő szakmai felügyelet mellett. Szerinte egy kórházban még a beteghordáshoz vagy az etetéshez is képzettség kell. Tudni kell, hogyan emeljük meg a különféle betegségben szenvedőket, vagy hogyan reagáljunk, ha félrenyel egy magatehetetlen ember. Szerinte kizárólag a kisegítő területeken lehetne őket alkalmazni. Például betegkíséretben, az ágyak tisztításában vagy a mosodai anyagok előkészítésében nyújthatnának segítséget. Persze ez is fontos, hiszen jelenleg a szakképzett ápolók látják el ezeket a feladatokat, ami fokozza a leterheltségüket. De a közmunkások bevonásától még nem enyhül érdemben a szakdolgozói hiány – hangsúlyozta a MESZK elnöke.
Ezzel egyidejűleg – a gazdasági válság ellenére – olyan intézkedéseket kellene hoznia a kormánynak, amellyel növelhető a képzett ápolók létszáma, de legalábbis megállítható a csökkenés. Egyelőre azonban nem látni a kormányzati cselekvést – mondta Balogh Zoltán. Pedig szerinte lehetne olyan gesztusértékű, költségvetési forrást alig igénylő intézkedéseket is tenni, amellyel növelhetnék a megbecsültséget, de béremelés nélkül ezek sem érnek sokat. Ezért úgy látja, mindenképpen kivételt kell tenni az egészségügyi dolgozókkal, és jövőre biztosítani kell számukra a bérnövekedést, illetve a 13. havi juttatást.
Szakértők szerint a gazdasági válság miatt ugyan rengeteg álláshely szűnik majd meg, de az egészségügyi ágazat kivétel lesz. Egyesek arra számítanak, hogy a korábbi pályaelhagyók közül is sokan elveszítik majd új munkájukat, s így visszatérnek a betegágy mellé. Balogh Zoltán szerint azonban ez tömegesen nem lesz jellemző, kivéve, ha valóban megkülönböztetett kormányzati intézkedésekben részesülnek az ágazati dolgozók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.