Szíriai–Magyar Régészeti Misszió

Magyar zászló alatt tárják fel a Közel-Kelet legnagyobb keresztes várát. Az ásatást vezető Major Balázs tegnap a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Dísztermében tájékoztatta a sajtó munkatársait a nemzetközi jelentőségű eredményekről, többek között az utolsó ítélet pokoljeleneteit ábrázoló egyedülálló freskóciklusról. A magyarok kutatása nyomán már nem tekinthetünk a középkori lovagvárakra csupán mint katonai objektumokra.

2008. 12. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amivel Margatot kiérdemeltük.
2000–2002: a keresztes kori kis erődök hálózatának feldolgozása a tengerparti régió déli részén.
2003: ásatás Tartus óvárosának középkori erődítésében; a Crac des Chevaliers középkori graffitijeinek dokumentálása.
2003–2004: az Orontész-völgy keresztes kori barlangvárainak megtalálása és leírása.
2005–: a tengerparti „holt városok” kutatása és a Tartus megyei térinformatikai adatbázis kiépítése.


Sham arabul a történelmi Szíriát jelenti, angol betűszóként olvasva a Syro–Hungarian Archaeological Mission, vagyis a Szíriai–Magyar Régészeti Misszió rövidítése. A SHAM 2000 óta dolgozik a szíriai tengerparti régió gazdag régészeti örökségének feltárásán és bemutatásán; 2006-ban megkapta a Közel-Kelet legnagyobb és egyik legfontosabb – még nem kutatott! – középkori várának, a kihalt vulkáni kúpra épült Margatnak a régészeti koncesszióját. Öt-hat ország is pályázott a feladatra, a szír kormány azonban e jelentős műemlék feltárási jogát kizárólag Major Balázs régész-arabista-történésznek adta. Feltételül szabta, hogy évente legalább egy idényt töltsenek feltárással a magyarok.
Major Balázs a Pázmány Péter Katolikus Egyetem arab tanszékének oktatója, aki a késő antik és középkori régészetre és a régészeti topográfiára specializálódott, de ipari alpinista és barlangász szaktudása is van. Tizenöt–huszonöt főből álló csapata „rettenthetetlen” fiatalokból áll – van közöttük régész, építész, archeozoológus, geológus, informatikus, restaurátor, kerámiakutató, földradaros –, valamennyien ingyen, lelkesedésből, a tudomány iránti elkötelezettségből dolgoznak.
A vállalkozás hátterében páratlan intézményi összefogásról is beszámolhatunk: a munkahelyek nemcsak kutatóikat engedik el a többhetes terepmunkákra, hanem drága, körülbelül ötvenmillió forint értékű műszereket is rendelkezésükre bocsátanak.

Magyar csapatok a johannita erődben
De nem először járnak magyar csapatok Margatban! II. András király seregével, amikor 1218 januárjában a Szentföldről tért vissza, már látogatást tett a johanniták központjában, és az a vizit is hasznára volt a várnak: a magyar uralkodó a szalacsi sóbányák jövedelméből évente 100 márkányi ezüst kifizetését rendelte el – örök időre.
Majd nyolcszáz esztendőt kellett várni a következő margati „projektre”, amely nemcsak az erődítmény teljes területének feltárását tűzte ki célul, hanem az állagmegóvást és a rekonstrukciós tervek elkészítését is. A szír régészeti főigazgatóság tervei szerint Margatot a munkák végeztével a magyarok által összeállított dokumentációval az UNESCO világörökségi listájára jelölik, és turisztikai központtá teszik. A rekonstruált várban újraépített termekkel, korabeli bútorokkal, múzeumokkal, valamint vendéglátó- és szálláshelyekkel valóságos középkori város elevenedne meg.
Azokat az országokat, amelyek e célokat segítik, nagyobb megbecsülés övezi a közel-keleti államban, ezért valószínűleg könnyebben tudják kulturális – és gazdasági – érdekeiket is érvényesíteni, tehát a kutatások nemzetközi elismertségén túl gazdasági szempontból is gyümölcsöző lehet a kapcsolat. A sajtótájékoztatón elhangzott, nemcsak magyar kutatók, intézmények, vállalatok és magánszemélyek sorakoztak fel a financiális gondokkal küzdő nemes kezdeményezés mellett, hanem immár szíriai tőke is. A kiváló magyar szakemberek nem véletlenül nyerték el a szírek bizalmát. A civilizáció bölcsőjének nevezett, egykori Észak-Fönícia területén az elmúlt évek régészeti eredményei között említhetjük például a Crac des Chevaliers középkori graffitijeinek dokumentálását: a leghíresebb keresztes vár kápolnájának a falain a középkori helyőrség katonái által bekarcolt feliratokat találtak a magyarok; de az Orontész-völgy feltárása is a csapat érdeme: több tucat római–bizánci kori, sziklába vájt barlangtelepet, kolostort és kriptát fedeztek fel.
Major Balázs lapunknak elmondta: az ásatásokat tavaly ősszel kezdték, eddig három szezonban dolgoztak kint. Ki két hetet, ki egy egész hónapot, attól függően, hogy munkahelyéről éppen mennyi időre engedték el. Mostanra egy egész raktár megtelt a megtisztított, dobozolt, dokumentált és feldolgozásra váró leletekkel: csontokkal, nyílhegyekkel, kerámiákkal, övcsatokkal.

A történelmet átíró felfedezések
A lovagvárban nemrégiben megtalálták a Szentföld legnagyobb keresztes freskóját. Szokatlan módon, közvetlenül a szentély mellett bukkant elő a többszörös vakolatréteg alól, és ráadásul nem szenteket, hanem pokolbéli jeleneteket, az utolsó ítéletet ábrázolja. Az alkotás felső sávjában lombtalan, csonkolt faágakon a különféle bűnökre utaló módon akasztott emberek lógnak. Középen repülő ördög kalapáccsal veri a bűnösöket, egy máglyán meztelen püspök ég, akit négy ördög őriz, a legalsó sávban pedig karóba húzott lovag haldoklik. Idén szeptemberben újabb értéket fedeztek fel: a vöröses barna színezetű pokolbéli jeleneteket ábrázoló freskóval szembeni falon citromsárga háttérrel és tucatnyi vonuló alakkal felsejlett a mennyország is.
A vár építésekor, mondhatni, közművesítették a területet: vízellátó és latrinarendszer is működött.
Kiderült, hogy nyolcszáz évvel ezelőtt az esővizet a lapos tetőkön, ciszternákban gyűjtötték össze, és kerámiacsöveken juttatták el a különféle helyiségekbe. A rendszer alkalmas volt arra, hogy több ezer ember és több száz ló vízigényét kielégítse. Ráadásul ma is működőképes, olyannyira, hogy segítségével a rossz csatornarendszerrel küszködő környező falvak mezőgazdasági termelésének is lökést adhatnának. Újdonság, hogy az eddig ismert helyiségek mellett kisebb, kényelmes szobákat is kiástak, amelyekben hétköznapjaikat töltötték a keresztes lovagok – ne felejtsük el, hogy több évtizedes béke szakította meg a hadjáratokat. A magyarok kutatása nyomán tehát már nem tekinthetünk a középkori lovagvárakra csupán mint katonai objektumokra. A konyha, amelyet korábbi nyugati kutatók ima utáni pihenőhelynek véltek, az egyetlen olyan helyiség, amelynek kéményt is építettek. Megtalálták a vízkiöntő csatornát, a terem végében pedig a dupla pengefallal elzárt sütőfelületet és az olívaolaj tárolására használt hombárokat, edényeket, továbbá faszént, óriási mennyiségű állati csontokat.
Emésztőgödör helyett komplex ejtőcsatornás latrinarendszert használtak, amelyen keresztül azonnal kicsusszantották a várból az ürüléket és az egyéb szemetet. A feltáró számára igen értékes terület ez, fűzte hozzá Major Balázs, ezért különös gonddal kell feltárni. Megszitálják, újra meg újra átmossák az anyagot, míg láthatóvá válnak a halpikkelyek, szálkák, megkövesedett szőlőmagok – amelyekből a középkori keresztes lovagok hétköznapi életébe nyerhetünk bepillantást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.