Végtelen Ázsiát varázsoltak

H A N G - J E G Y

2008. 12. 19. 19:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Épp a kezdésre érkeztem a Vágtázó Csodaszarvas koncertjére a Petőfi Csarnokba Berecz András előadásáról, a Szilaj Dobcsoport előműsorát emiatt le is késtem. Amiért azonban nem aggódtam a nagy rohanásban: a két eseményt összekötötte egy kiváló népzenész, Fábri Géza, akiről tudtam, hogy mindkét helyen tamburázik majd. Ahogy ez az átfedés is bizonyítja, a Vágtázó Csodaszarvas nem egy alternatív rockzenekar, mint ahogy a VHK után sokan várták volna, hanem tulajdonképpen egy olyan világzenei együttes, amelyik a népzene segítségével keresi azt az ősi hangzást, amivel a Halottkémek a rockzene útján próbálkoztak. Elképzeléseink persze lehetnek arról, milyen lehetett kettő, esetleg ötezer évvel ezelőtt a szakrális zenénk, ahogy valamiféle képet mutatnak a még itt-ott fellelhető sámánkultúrák énekei, hangszerei, de alapvetően azért a sötétben tapogatózunk. Grandpierre Attila gondolt egy nagyot, és a lovaglás élményéből kiindulva keresett álmaihoz ritmikus képleteket, dallamokat a magyar népdalkincsből, s persze nem meglepő, hogy jórészt moldvai anyagot talált hozzá. Még ha sok is a román és a balkáni hatás egyes moldvai tánczenékben, alapvetően mindenki erre az „ősi életérzésre” asszociál a zenék hallatán, ráadásul a koboz és a dob könnyen is „rockosítható”.
Ha elvonatkoztatunk a Vágtázó Csodaszarvas színpadi élményétől, és elemeire szedve nézzük a zenét, akkor is eltér a legtöbb worldmusic irányzattól, ez ugyanis integrálja a sámánéneket, a táltoshit világát is, és nem titkoltan hordozza magában a szakralitást. Ami az előadás hatását illeti, komoly tudományos vizsgálat kellene ahhoz, hogy megmagyarázzák, miért képesek együtt mozdulni, énekelni a „révülő”, rasztahajú, dülöngélő huszonévesek és a negyven-ötven éves korosztály jól öltözött képviselői, például az ötgyermekes Lévai Anikó. Mindenesetre tény: Grandpierre Attilának nincsenek különösebb hangi adottságai, a beleélés sokszor az intonáció rovására történik, mégis magával ragadja az embert, és ilyenkor még a legkényesebb fülűek sem tudnak a hibákra koncentrálni. Ráadásul M. Gebri Bernadett, az énekes társa jó fülű, profi énekes, aki átütő erejű hangjával jól kiegészíti mindazt, amit Grandpierre Attila nyújt.
(Vágtázó Csodaszarvas: Végtelen Ázsia! – lemezbemutató, PeCsa, december 5.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.