Hazánkban minden negyedik nő és minden hatodik férfi enyhébb látászavarokkal küzd, sőt a nőknek öt, a férfiaknak három százaléka szemüveggel is csak kartávolságra lát. Mégis, a magyarok többsége nem érzi fontosnak, hogy rendszeresen felkeresse szemorvosát – közölte Németh János, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának professzora. Beszámolója szerint az évenkénti vizsgálatokkal nemcsak a kisebb bajt lehetne orvosolni, hanem a különféle szembetegségek – egyebek között a szürke- és zöldhályog, az időskori maculadegeneráció, a diabétesz okozta elváltozások – kialakulása vagy súlyosbodása is megelőzhető lenne. A látás minősége meghatározza a tanulási és olvasási képességet, a tájékozódást, az információhoz jutást, azaz életminőségünket és teljesítőképességünket is.
A gyermekek látását újszülött-, majd iskoláskorukban szűrik teljes körűen, a szakemberek szerint azonban gyakrabban kellene megvizsgáltatni őket, még azelőtt, hogy a betegségek tünetei jelentkeznének. Tíz év alatt hatalmasat fejlődtek a látást segítő eszközök; ahogy a súlyos, törékeny és balesetveszélyes üveglencsét felváltotta a műanyag, úgy a nemrégiben még modernnek számító bifokális lencse helyett is ma már az úgynevezett progreszszív, azaz multifokális lencsét ajánlják – közölte Szák Edit, az Ofotért vezető optometristája.
Nemzetközi kutatások kimutatták, Ausztráliában kevesebben küzdenek látásproblémákkal, mint Európában, a japánok között pedig sokkal több a rövidlátó, mint az öreg kontinensen. A hegyekben élő távol-keleti őslakosok szeme viszont élesebb, mint a tengerparti nagyvárosokban élőké. Még kutatják, hogy a genetika, a napsütéses órák száma, a stressz, a táplálkozás vagy valami más ennek az oka.
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak