Bármeddig eltarthat a hadjárat

2009. 01. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A két harcoló fél szándéka nélkül persze nem lesz tűzszünet, de az, hogy Izrael ma nem akar fegyvernyugvást, nem jelenti azt, hogy mondjuk két nap múlva nem tartja ugyanezt indokoltnak – mondta lapunk kérdésére N. Rózsa Erzsébet. A közel-keleti térséggel foglalkozó szakértő úgy látja, Izrael a háborút bármikor befejezheti, de akár hónapokra is elnyújthatja.
Ha ilyen alacsonyan tudják tartani az izraeli áldozatok számát, akkor akár tovább is folytathatják a harcot az izraeliek, mivel ez segít a kormánypártoknak a februári választásokon – mondta a szakértő, aki megjegyezte azt is, a háború mintegy 80 százalékos támogatottsága nem feltétlenül tükröződik majd az urnáknál. Úgy vélte azonban, hogy a háborút nem lenne célszerű elhúzni egészen a február 20-i választásokig. Befolyásolhatja a harcok menetét az amerikai elnök beiktatása is, akinek jövendő munkatársai – Hillary Clinton, Richard Holbrooke vagy Dennis Ross – mindannyian Izraelhez közel álló személyiségek, amely N. Rózsa Erzsébet szerint bizonyos segítség lehet Barack Obama megválasztott amerikai elnöknek, mivel így határozottabban tudna tárgyalni Izraellel, hiszen „le lenne fedve” a segítőivel. A kutató azt biztosnak nevezte, hogy a beiktatás után az amerikai elnök meg fog nyilatkozni, mert a helyzet tarthatatlan.
A tűzszünet ügyében több állam is nagyon aktív, közülük is kiemelkedik Egyiptom, amely számára a háború a szakértő szerint külpolitikai, belpolitikai és belbiztonsági kérdés egyaránt. Elmondta, Kairó nagyon szeretné megszerezni magának az arab világ vezető tisztségét, s helyreállítani korábbi közvetítői presztízsét, amely megkopott az utóbbi időben. Ezért is foglalkozik olyan aktívan a közvetítéssel, másrészt pedig a Gázai övezetbe egyiptomi területről induló alagutakon keresztül csempésznek be mindent, mutatott rá a Külügyi Intézet munkatársa. Hoszni Mubarak egyiptomi elnök két legyet üthet egy csapásra, ha a közvetítése sikerrel jár, hiszen helyreállítja imázsát, másrészt lakosságának is megmutathatja, hogy a szívén viseli palesztin testvéreik sorsát. Persze Kairó nem egyedül tárgyal, Törökország is rengeteget dolgozik a területen, mégpedig azért, mert a korábbi sikeres diplomáciai lépéseiket kívánják folytatni a szakértő szerint. Ankara az aktív külpolitikával el tudja terelni a figyelmet a belső viszályokról, például arról, hogy a napokban számos letartóztatás volt Törökországban a nacionalista politikai hálózatok tagjai körében, mondta N. Rózsa Erzsébet, aki egyúttal utalt arra is, hogy a törökök régóta fellépnek katonailag Észak-Irakban a kurdok ellen. A közvetítők közül a szakértő szerint senki sem fog egyedül sikert elérni.
A kutató kérdésesnek nevezte, hogy a Hamász mennyire van alárendelve Iránnak, és a perzsa állam pénzbeli támogatását sem mondta biztosnak. „Irán számára a Hezbollah testvér, a Hamász pedig csak egy jóbarát” – mutatott rá a szakértő, mondván, a libanoni gerillacsoport létrehozásában Teherán tevékenyen részt vett, ám a Hamász az egyiptomi Muzulmán Testvériség palesztin mutációja, ahhoz Iránnak semmi közvetlen köze nincs. Elmondta, a Hamász valószínűleg semmi beleszólást nem enged senkinek a terveibe, s a sokat emlegetett, de pontosan soha ki nem derített iráni támogatásnál is több pénzt kap egyes arab országoktól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.