Delfinek mészárlása

Két-háromezer calderon delfint pusztítanak el egy évszázados hagyomány nevében az európai uniós Dániához tartozó Feröer-szigeteken. A mészárlás megállítására világkampány indult.

2009. 01. 17. 18:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Évek óta rituális módon ezerszám mészárolják a calderon (hosszú szárnyú gömbölyű fejű) delfineket a Feröer-szigeteken, de a nagynevű, más területeken igen aktívaknak mutatkozó nemzetközi állat- vagy természetvédelmi szervezetek valamilyen okból nem foglalkoznak a védelmükkel. Csupán a patinás brit szövetség, a Peta vállalta fel a küzdelmet, mostanra világszerte tízezrek csatlakoztak internetes kampányukhoz. A tiltakozó aláírásokat mindenütt az adott országban működő dán nagykövetnek továbbítják.
A Dán Királyság autonóm tengerentúli területén, a Feröer-szigeteken a viking hagyományokat követve évszázadok óta gyilkolják a vízi emlősöket, mint mondják, nemzeti identitásuk ezzel együtt teljes. Úgy tartják, a fiú férfivá éréséhez elengedhetetlen, hogy részt vegyen egy ilyen „ünnepségen”. Ilyenkor a rendkívül intelligens és barátságos állatokat az öbölbe csalják, az ifjak szigonyokat lőnek beléjük, majd 15 centiméteres késekkel halálra szurkálják őket. A delfineknek a „bátor” résztvevők és a közönség ujjongása közepette kell végignézniük társaik haláltusáját.
A tiltakozók szerint annak ellenére, hogy Dánia jó ideje az Európai Unió tagországa, a 48 ezres lélekszámú Feröer-szigeteken évente két-háromezer delfint pusztítanak el ilyen brutális módon. A dán Greenpeace egyik munkatársa lapunknak elmondta: tudnak ugyan a dologról, és elítélik, de nem terveznek akciót az érdekükben, mert ők a bálnák védelmével foglalkoznak.
Megkerestük a Dán Királyság budapesti képviseletét is, de a nagykövet nem kommentálta a történteket. A spanyol lapok kiemelten foglakoznak a témával, de indignáltan azt is hozzáfűzik, hogy a bikaviadalok ellen az egész világ felzúdult, pedig több matador veszíti életét, mint bika.
Miközben a szigetlakók a hagyományok nevében öldösik a delfineket, addig az utóbbi években az ENSZ, a Nemzetközi Tengerészeti Szervezet (amelyhez a Feröer-szigetek néhány évvel ezelőtt csatlakozott) és az Európai Unió egyre nagyobb figyelmet fordít a tengerekre és élőlényei védelmére. Az IFAW (Nemzetközi Állatvédelmi Alap) pedig több ízben is figyelmeztetett a feröer-szigeteki pusztításra. Ráadásul az európai vadon élő növények, állatok és természetes élőhelyeik védelméről szóló egyezményben (Convention on the Conservation of European Wildlife and Natural Habitats) a calderon delfin a védett állatok között szerepel.
A calderon delfinek a Csendes-óceán északi részén és az Atlanti-óceánban élnek, és egészen az Északi-sarkkörig elvándorolnak. A Feröer-szigetek turistáknak szóló honlapján a delfinekről csak mint ételről esik szó. A gyönyörű természeti adottságokkal rendelkező szigetek egyik fő bevételi forrása a turizmus, amelynek vélhetőleg nem tesz jót az évszázados hagyomány.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.