Fidesz: Átszervezhető a fővárosi rendszer

Megnőtt az esély Budapest közigazgatásának átalakítására, miután a Fidesz alternatívákat vázolt fel a jelenleg huszonhárom egyenrangú kerületből és a fővárosi önkormányzatból álló kétszintű rendszer kiváltására, legkorábban 2014-től.

2009. 01. 17. 18:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Teljesítőképessége határára ért a fővárosi önkormányzati rendszer, az 1,7 milliós lélekszámú Budapestnek már túl sok a közpénzből fizetett huszonnégy polgármester és ötvenöt alpolgármester, az 1990-ben megalkotott közigazgatási szerveződés a fejlődés gátjává vált – mondta el lapunknak Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője, aki Kósa Lajossal, Debrecen polgármesterével és a párt országos alelnökével közösen négy lehetséges alternatívát vázolt fel a jelenlegi kétszintű önkormányzati felépítés átalakítására. – Első lehetőség, hogy megmarad mind a huszonhárom kerületi önkormányzat, azonban a főbb hatáskörök, elsősorban a városrendezés és a vagyongazdálkodás területén a fővároshoz kerülnének. Elképzelhető a kerületek összevonása is, például Budán három, Pesten pedig öt önkormányzat maradna, de akár a Fidesz 1993-as ötlete, az úgynevezett city koncepció felvetése is időszerű lehet. Ebben az esetben a belső városrészek, a Várnegyed, a Belváros-Lipótváros, a Terézváros, a Józsefváros, a Ferencváros, a II. kerület, valamint a XIII. kerület egy része fővárosi „fennhatóság” alá kerülne, a legnagyobbak – Óbuda-Békásmegyer, Újbuda és Újpest – megőriznék önállóságukat, a többiek, a külső kerületek pedig több, de a jelenleginél kevesebb önálló önkormányzatot tarthatnának fenn – mondta Tarlós István. A Fidesz vezető önkormányzati politikusai végül negyedik opcióként számba vették azt a legdrasztikusabb átalakítást is, amely az összes kerületi önkormányzat megszüntetését, elöljáróságokká zsugorítását tartalmazza. Ezt Budapest jelenlegi főpolgármestere, az SZDSZ-es Demszky Gábor szorgalmazta a múlt évben, hozzátéve: az önkormányzati képviselők számának megfelezését tartaná a legfőbb „reformlépésnek” a jelenlegi válság miatt.
Gy. Németh Erzsébet, az Országgyűlés önkormányzati bizottsága szocialista elnöke kifejtette: személyes véleménye, hogy egyetlen választott képviselő-testületet sem kell megszüntetni, az alapfeladatokat továbbra is a kerületeknek kell ellátniuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.