Hogy nyert-e valaki ezzel a háborúval bármit is, nem tudjuk. Az biztos, hogy a vesztesek a palesztin emberek – mondta lapunknak Graeme Bannerman. A washingtoni Middle East Institute kutatója rámutatott, túl korai azt mondani, hogy Izrael vagy a Hamász győzött volna, hiszen nem tudjuk, ki érte el a maga célját. Bannerman szerint ha a Hamász folytatni tudja a fegyverek becsempészését az övezetbe, és nem gyengült meg túlságosan, akkor neki áll a zászló, ám ellenkező esetben Izrael érte el a célját.
A szakértő szerint a megállapodás az Egyesült Államok és Izrael között a fegyvercsempészet megakadályozására nem elegendő, de nem is az egyedüli lépés ez irányba. Az amerikaiak valószínűleg más NATO-országok bevonásával próbálják majd megakadályozni a csempészetet, ám ebből soha nem lesz béke, mondta Bannerman. – A békéről kétoldalú tárgyalásokat kell folytatni, ám erre jelenleg nagyon kicsi az esély – mutatott rá a szakértő, aláhúzva, a béke esélye ma még rosszabb, mint a háborút megelőzően, pedig a Hamász által kilőtt rakéták és a Gázai övezetet sújtó izraeli blokád egyébként is szörnyűvé tették az emberek életét. Szerinte a palesztinok teljesen megosztottak, s a háború után valószínűbb a keményvonalas álláspont előretörése körükben, míg az izraeliek választások előtt állnak, ahol a radikálisok győzelmét jósolják, ők pedig még a mostani kormánynál is kevésbé elkötelezettek a béke mellett.
A kutató ugyanakkor lát esélyt arra, hogy Barack Obama valóban szívén viseli a Közel-Kelet sorsát, mivel személyiségéből fakadóan sokkal jobban figyel mindenkire, mint elődje. Obama nyitottabban fog viszonyulni Iránhoz és Szíriához is, és elképzelhetők indirekt tárgyalások a két országgal, valamint a Ha-másszal és a Hezbollah libanoni gerillaszervezettel is.
Magyar Péterék letagadták, hogy százmilliónál is többe került a Hősök terei tüntetés, most lebuktak