Megmérgezett háborús nemzedék

Több tucat roma menekült vesztette már életét ólommérgezés miatt a mitrovicai menekülttáborokban. Miközben több ízben felvetődött a táborok elköltöztetése, a betegek kezeléséről tíz éve megfeledkeztek a helyi és a nemzetközi szervezetek.

2009. 01. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elkékült fogínyek, kihagyó emlékezet, fejlődésben megrekedt test. Ideggörcsök, hányás, esetenként hiperaktivitás vagy éppen kóma – ezeket, az ólommérgezés jellegzetes tüneteit hordozzák az ENSZ koszovói menekülttáborában élő roma gyerekek – adta hírül a BBC.
Az észak-mitrovicai Cesmin Lug több száz felnőtt és gyermek lakójának vérében már évekkel ezelőtt az elfogadható ólommenynyiség többszörösét mutatták ki az orvosok. A Cesmin Lug, a Kablar és a Zitkovac menekülttáborokat még 1999 novemberében a trepcai bányák közelében hozták létre sebtében, hogy fogadják az albán–szerb konfliktusban porig rombolt, cigányok lakta külváros lakóit. Körülbelül ötszázan találtak ott menedéket, mások Szerbiába, Montenegróba mentek. Andrej Andrejev, az ENSZ orosz tanácsadója a területen tapasztalt riasztó vizsgálati eredményekről 2000-ben jelentést írt az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO), illetve az ENSZ koszovói békefenntartó missziójának, és a táborok azonnali evakuálását javasolta. A jelentés azóta sem nyilvános, és csupán annyi eredménye volt, hogy megvizsgáltatták magukat azok a békefenntartók, akik a közelben sportoltak. A vérükben annyi nehézfémet találtak, hogy hazavezényelték őket.
Az ENSZ végül ugyanebben az évben bezáratta a bányát, amivel azonban a veszély nem szűnt meg. Ezt bizonyítja, hogy a 2004-ben megvizsgált 75 nő és gyermek közül 44 szervezetében olyan magas volt az ólomkoncentráció, hogy a műszer már mérni sem tudta. Végül a sajtó és az emberi jogi szervezetek nyomására a WHO javasolta a menekülttáborok megszüntetését. Kablare és Zitkovac lakóit 2006-ban Osterodbe költöztették, Cesmin Lugban azonban minden maradt a régiben. A koszovói államügyészség által az Európai Parlament nőjogi és esélyegyenlőségi bizottságához eljuttatott jelentés szerint már 2005-ben több megbetegedést jeleztek az ólommal fertőzött mitrovicai régióban. Egy 18 éves fordító lebénult, és a táborlakók vérében az orvosi vizsgálatok 65 mikrogramm/deciliter ólomkoncentrációt mutattak ki (10 mikrogramm már maradandó központi idegrendszeri károsodást okoz, főként a hatévesnél fiatalabbaknál).
Paul Polanski, az ENSZ szerbiai emberi jogi aktivistája azt állítja, a táborban fogant gyermekek visszafordíthatatlan elváltozásokkal jönnek a világra. Cesmin Lugban és a szomszédos Osterodéban tavalyig 77-en vesztették életüket, feltehetőleg a nehézfém miatt. Az Egészségügyi Világszervezet időközben kezeltetett néhány gyermeket, de a mérgezés forrását senki nem szüntette meg. Mostanra mindenki elfeledkezett róluk, a nemzetközi és a helyi hatóságok ígéretei ellenére a lerombolt városrész felépítése azóta is akadozik, a kezelésre senki nem szán sem erőt, sem pénzt.
Az Egészségügyi Világszervezet belgrádi képviselője, Dorit Nitzan szerint ez a legsúlyosabb ólommérgezés Európában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.