Mély gyökér, magas korona

Szikora József, a Magyar Katolikus Újságíró Szövetség elnöke, a Magyar Katolikus Rádió főmunkatársa, a szakrális újságírás meghatározó személyisége irodalmi szociográfiát írt Molnár Ferenc hajómérnökről, aki a Balaton északi partjának festői települése, Pécsely–Klárapusztán újította föl a Zichy család kastélyát úgy, hogy korszerű, környezetbarát üzemet, munkaalkalmat is teremtett az ott élőknek.

2009. 01. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szikora József ezzel az irodalmi szociográfiával nyert ősszel Bertha Bulcsu-díjat, amivel a kiemelkedő irodalmi és újságírói tevékenységet egyaránt folytató alkotók életművét díjazzák. A tőle megszokott szerénységgel úgy kezdi beszélgetésünket, hogy őt pannonhalmi bencés öregdiák társai és egyetemi kollégái későn érő típusként emlegetik. Negyvenéves koráig az MTA Izotópkutató Intézetének kutatómérnökeként dolgozott. A nyolcvanas évek második felében úgy érezte, hogy új módon kell viszonyulnia a változásra megérett világhoz. Fölkereste lelkész-irodalmár barátját, Blanckenstein Miklóst, aki ma már pápai prelátus, püspöki helynök, az esztergomi szeminárium rektora. Ő nyomban Czakó Gábor íróhoz irányította, aki éppen akkor alapította meg az Igen című katolikus irodalmi folyóiratot. Már biztos középvezetői státust elhagyva, családos emberként beállt szerkesztőnek a folyóirathoz. – Világossá vált, hogy új módon kell szolgálnom az Urat és a hazát. Keresztény újságírónak a hit mindennél fontosabb, de szorosan összefonódik a nemzeti hovatartozással, hiszen a magyarság Isten ajándéka, amely kijelöli az utat számunkra – tűnődik. Szikora József hitvalló publicistaként, író-újságíróként, a Magyar Katolikus Rádió markáns alakjaként vált jeles, példaértékű alkotó személyiséggé. Idén több könyv kiadását is tervezi, egyikben a Bertha Bulcsu-díjas szociográfia is szerepel.
A Csak a mély gyökerű fának nőhet magas koronája című szociográfia főhőse, Molnár Ferenc, a Magyar Hajó- és Darugyár Balatonfüredi Sporthajó Üzemének egykori hajómérnöke, ma a Carbon Composites című pécselyi üzem tulajdonos-vezérigazgatója és a szerző között szembetűnő a lelki rokonság, a kegyelem üzenetének megértésében, a hiteles sorsválasztásban. Molnár Ferenc hajósi, alföldi gyerek létére megvalósítva gyermekkori álmát, Gdanskban lett hajómérnök, ott még megismerte a hagyományos fatechnológiát, de már a modern hajóépítkezés csodáit és fortélyait is elsajátította. Itthon a balatonfüredi hajógyárban fejlesztette ki a szörfkészítés területén a kompozittechnológiát, amely a természetben föllelhető szálszerkezetek utánzásán alapul, a hajógyártás minden területén alkalmazható, és abszolút környezetbarát. 1984-ban vásárolta meg a pécsely–klárapusztai egykori Zichy-kastélyt, amelyet a helyi téesz vezetői csontig lepusztítottak. Első látásra beleszeretett a csodálatos vidékbe, a festői kastélyba, az épület és a táj harmóniájában rejlő lehetőségekbe. Mire a birtok szinte minden anyagi forrását kimerítve a tulajdonába került, a felújításra egy fillérje sem maradt. Ráadásul az üzem akkori, szocialista vezetését nem érdekelte az új technológia. Molnár Ferenc nem a rossz hazai beidegződéseket követte, nem adta föl a sebeit nyalogatva a harcot, hanem elfogadta a vállalat ausztriai üzemében fölkínált lehetőséget. 1984-től 1993-ig eljutott sikereinek jutalmaként oda, hogy önálló gyáralapítással bízták meg az osztrákok. Kiharcolta, hogy Magyarország legyen a megvalósítás terepe. Saját érvényesülésénél jobban érdekelte hazájának fölemelkedése. Hazatérvén a fokozatosan magántulajdonába került Carbon Composites nevű gyárat a felújítással egy ütemben költöztette Pécsely-Klárapusztára, munkalehetőséget teremtve a helyieknek.
A gyönyörű környezetbe került, megújult birtok irodaépületének mestergerendáját díszíti a Carbon Composites jelmondata, amelyet Szikora József dolgozata címéül választott: Csak a mély gyökerű fának nőhet magas koronája. Azt jelenti, hogy az igazi megújulás nemcsak a modernizáció, hanem magában foglalja a visszatérést is az ősi hagyományokhoz. Az igazgatói irodáját egy parasztházban rendezte be, amelynek a mestergerendája olyan alacsonyan van, hogy ő maga, a tulajdonos is csak fejét meghajtva léphet be a helyiségbe. Szándékosan hagyta meg úgy, ahogy volt, s egy háromszéki székely mesterrel, Kubánda Miklóssal megfaragtatta a fát, amelyre a jelmondaton kívül rákerültek a honfoglalás kori palmettás-indás motívumok, a turulmadár, Emese álma. Aki átlépi a parasztház-iroda küszöbét, eszébe vésheti, hogy az igazi nagyság kicsiségünk megvallásában s az isteni kegyelem felismerésében rejlik – fejezi be beszélgetésünket Szikora József.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.