Szakrális küldetés

Az Erzsébet híd pesti hídfőjénél, a belvárosi főplébánia-templom közelében található a Pilinszky János irodalmi kávéház. A tágas galérián Attila király, II. Rákóczi Ferenc, Nagy László, Gustav Mahler szobra látható, valamennyi az Erdélyben és az anyaországban is egyre ismertebb Krisztiáni Sándor munkája. A Pilinszky Café a korábbi olasz étterem helyén augusztus óta működik, szakrális szellemű irodalmi estek, színházi előadások, koncertek befogadóhelyeként. Művészeti vezetőjével, Oberfrank Pál színművésszel beszélgettünk.

2009. 01. 03. 21:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Miért van szüksége itt és most a művészeteknek szakrális találkozóhelyekre?
– Majdnem húsz éve vagyok a színészi pályán, gyakran tapasztaltam – főként korábbi munkahelyemen, a Vígszínházban, nyílt napokon –, hogy az emberek várnak a csodára, s nagyon szeretnek bennünket, színészeket. Ez egyrészt megtiszteltetés, másrészt hatalmas felelősséget ró ránk, amelynek illik minden szempontból megfelelni. Az utóbbi öt-hat évben egyre több szó hangzik el az emberek és az ország katasztrofális állapotáról, már-már közhellyé válik, s eközben semmi nem változik. Ezért nagyon fontos, mit mondunk, az még inkább, hogy hogyan, s az sem közömbös, hogy hol.
– Úgy érti, nem elég a jót választani, azt színvonalasan is kell képviselni?
– Mindkét dolog egyformán fontos. Az embernek előbb-utóbb el kell döntenie, hogy milyen úton akar járni. Istent vagy a sátánt választja. Az én gondolkodásomat, életutamat erősen meghatározza a piarista gimnáziumtól kapott erkölcsi muníció és a megkövetelt tudás. Nem azt akarom állítani, hogy szent ember vagyok, hogy életem minden pillanatában a jó erkölcs szabályai szerint éltem, nem vagyok se bigott, se képmutató. Azt viszont meg kell adni az emberek számára, hogy a hitüket tudják tartani, reményüket ne veszítsék el. A karácsony, a megváltó születésnapja arra figyelmeztet többek között, hogy az életnek igenis van szakrális küldetése, s ez mindennél előbbre való. Ekkor találtam ki: milyen jó lenne, ha volna egy olyan hely, ahol mindezekről lehet nyíltan és őszintén beszélni. A színház erre nem alkalmas, olykor még azt a szerepet sem tudja betölteni, amire rendeltetett. Vannak nagy csinnadrattás előadások, nagyon is modern színdarabok, de mindig megússzák azt, hogy kimondják a legfontosabb dolgokat.
– Tehát hisz abban, hogy a művésznek foglalkoznia kell a közélet dolgaival. Mások nem osztják ezt a nézetet, vallják: az író húzódjon be a dolgozószoba, a színész meg a színház mélyére.
– A barátaimmal viccesen így szoktuk eljátszani, milyen is az ön által megnevezett tipikus mentalitás: az utcán elterjed, hogy kitört az 1956-os forradalom. A tipikus mai színész erre azt mondja: jó, jó, de mi most próbálunk. De hát fiúk, valamit tenni kéne, bejöttek az orosz tankok – feleljük neki, mire ő, a tipikus: nem érünk rá, premier lesz egy hét múlva. Bizony, a valóságos forradalom és az orosz újramegszállás korában is voltak effajta reagálások, ahogy sokan ma a homokba dugják a fejüket. Tudjuk, hogy a kultúra soha nem tud teljesen politikamentes lenni, vannak, akik mégis semlegesek akarnak maradni. Mások pedig, amikor a kultúra ennyire átpolitizált, mint most, hol ide, hol oda hajlanak, s ezzel mérhetetlen rombolást végeznek. Ezen túl kellene lépnünk. Fontosak azok a helyek, ahol akár szakrális kérdésekről is beszélgethetünk, profán körülmények között, méltón a karácsonyhoz.
– Nem túl profán dolog a piaristákhoz képest egy szórakozóhely?
– Talán piarista kötődésem révén is, kaptam annyi bizalmat, hogy az Erzsébet híd pesti hídfőjénél létrejöhetett a Pilinszky János irodalmi kávéház. Névadója nem lehetett más, mint ő, a szakrális, katolikus magyar költészet óriása. Idén nyár óta az irodalom, a versek, a költészet magasrendű gondolatai teremtenek méltó keretet az őszinte vitáknak, beszélgetéseknek. Akár hiszik, akár nem, minden hátsó szándék nélkül szeretnénk fórumot teremteni a magasirodalomnak és a hozzá kapcsolódó kötetlen beszélgetéseknek, amelyek mindenki számára nyitottak, ahogy a karácsonyi istálló a betlehemi jászollal mindenki előtt nyitva áll.
– Tulajdonképpen öné a kávéház?
– Nem. Maga az épület és a vendéglátó- ipari egység is a piaristák tulajdona, negyedmagammal béreljük, s azért kaptuk meg, hogy magasztos tartalommal töltsük föl, ami nem esik nehezünkre. Mind a négyen piarista öregdiákok vagyunk. Én „csak” a tartalmi dolgokért vagyok felelős, „művészeti vezetője” vagyok a kávéháznak. Két társam a gazdasági, egy harmadik a vendéglátó-ipari részéhez ért, s van egy rendezvényszervezőnk. És értelemszerűen a vendégek rendelkezésére áll egy kávéházban, étteremben szükséges kiszolgálószemélyzet.
– Hogyan működik az irodalmi kávéház egy fél év után?
– Augusztusban nyitottunk, hogy a külföldiek érdeklődését is szondázzuk, s kiderült: nem lehet rájuk számítani. Bár a város szívében vagyunk, kicsit szerencsétlen, eldugott sarkon, sokan elmennek mellettünk anélkül, hogy észrevennék a kávéházat. Elsősorban a rendezvények színvonalával tudjuk elérni, hogy az emberek megtanulják, hogy létezünk. És vannak könyvbemutatók, önálló előadóestek, színházi előadások, koncertek – ezen a nyomvonalon szeretnénk jövőre is haladni. A nagyrendezvények mellett komoly jelentősége van a kluboknak, belőlük alakulhat ki a rendezvények törzsközönsége. Itt működik a gyógyult rákbetegek klubja, moldvai táncház szerdánként, egy vállalkozóklub, a Regnum Christi egyes rendezvényei, együttműködünk a Képmás magazinnal, amely kéthavonta tart gyertyafényes esteket Schäffer Erzsébet vezetésével. Mind a négy adventi vasárnapon délelőtti program várta a gyerekeket. Az utolsón a karácsonyi népszokásokat elevenítettük fel; gyermektáncházat, viselet- és hangszerbemutatót rendeztünk, s mindebben a BaHorKa énekegyüttes és a Rekontra zenekar volt segítségünkre.
– Mire számíthatunk a jövő évben? Ön mivel szerepel majd színművészként?
– Sinkovits Imrére emlékezünk január 18-án. A pinceklubban operasorozatra készülünk, s lesz Regnum Marianum-koncert. Én a Szamarakkal a paradicsomba című önálló esttel készülök, Réti Anikó zongoraművész közreműködésével. Nagyon fontosnak tartom, hogy bátorítsuk egymást a hitben, abban, hogy van remény, és élni szép. Nagy baj, ha álláskérdéssé válik a világnézeti hovatartozás, ha hazáját szerető hívőnek lenni nem jó ajánlólevél. És mégis, nagyon nagy öröm, hogy ennek dacára egyre többen merik nyíltan vállalni a hitüket és a világnézeti hovatartozásukat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.