A pápa kezében a döntés joga

Elméletileg befejeződött a Richard Williamson tradicionalista püspök okozta diplomáciai és sajtóvihar, miután a Szentszék utasította a nemrég visszafogadott papot, hogy vonja vissza szavait. Az interjú bemutatásának körülményei azt látszanak bizonyítani, hogy a botrányt mesterségesen szították fel.

2009. 02. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még II. János Pál pápa volt az, aki elrendelte Marcel Lefebvre érsek és az általa felszentelt négy püspök kiközösítését az egyházból. A döntés automatikus volt, hiszen a francia főpap pápai engedély nélkül szentelte fel a papokat, köztük Richard Williamsont püspökké, ez pedig a kánonjog alapján olyan lépés, amely kiközösítést von maga után. Lefebvre egyike volt azon kevés embernek, akik hevesen ellenezték a II. vatikáni zsinat által meghozott döntéseket, az egyházi reformokat elutasította, így személyes érzelmeitől vezéreltetve kivonta magát a pápai hatalom alól, megalapítva a X. Szent Piusz pápáról elnevezett, óhitű szervezetét (SSXP). A római egyházfő primátusa a katolikus egyházban megkérdőjelezhetetlen, így Lefebvre lépése egyenesen vezetett a kiközösítéshez, amely 1988. június 30-án történt meg.
A X. Piusz Társaság azonban jelenleg is kétszáz szeminaristával működik hat különböző helyszínen. A tradicionális katolikusok világszerte mintegy kétmillióan vannak, elvetik a nemzeti nyelvű miséket, helyette a latin nyelvű imádságokat mondják, amelynek bemutatását tavaly engedélyezte újra az egyházfő. A pápai döntés még nem született meg a X. Piusz Társaság tagjairól, de az bizonyos, hogy nem használhatják majd püspöki címüket. XVI. Benedek a társaság tagjait, mint egyes embereket fogadta vissza az egyház kötelékébe, s most a pápa kezében vannak.
Kevéssé meglepő módon a botrányt nem a hitelvek, hanem Richard Williamson holokauszttal kapcsolatos szavai okozták. A beszélgetést a svéd közszolgálati televízió tavaly novemberben vette fel, ám azt nem tűzte műsorra. A pápa hivatalosan idén január 21-én oldotta fel a kiközösítést, s ezt a napot választották a svédek is, hogy bemutassák a botrányos interjút. A holokauszttagadás Németországban bűncselekmény, amely akár börtönt is érhet, ám Williamson szerint a tévéstáb azt ígérte, csak Svédországban fogják bemutatni a Németországban készült beszélgetést. Ali Fegan, az interjú készítője visszautasította a vádakat, hogy a Szentszék lejáratásának szándékával a feloldás napjára időzített csapdát állítottak volna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.