A műsorban, amelyet Ézsiás Erzsébet, A mágus című Gyurkovics-monográfia szerzője rendezett, írótársak – Szakonyi Károly, Csurka István, Lezsák Sándor –, újságírók – Bágya Rita, Haraszti Zsuzsa –, színművészek – Kubik Anna, Reviczky Gábor, Takács Bence Ervin –, valamint Madarassy István képzőművész, Payer András zenész, Nyulászi András tanár és a műsorvezető, Horváth Béla, a Kölcsey Kör elnöke idézték meg a mágus feledhetetlen alakját.
Abban mindenki egyetértett, Gyurkovics Tibortól, a reneszánsz művésztől, aki költőnek, próza és drámaírónak, alkalmi színművésznek egyaránt kiváló volt és a társaságok lelke tudott lenni pillanatok alatt, idegen lenne az egyhúrú komor, sirató stílusú balladisztikus szellemidézés, a friss gyász fájdalmához viszont még- sem illik az önfeledt komédiázás. Az író életművének minden szeglete, egyéniségének számos vonása idéződött fel a sokoldalú tükörben, amit a barátok mutattak fel. Egyszerre okozott szomorú derültséget és fakasztott a nevetésen át is könnyeket Gyurkovics Tibor megjelenése a plazmaképernyőn, amikor Payer András és S. Nagy István dalát maga is énekli, a nótát a Nagyvizit című dráma ihlette.
Lezsák Sándor arra emlékezett többek között: Gyurkovics Tibor nem félt attól, hogy nyíltan, kendőzetlenül politizáló, nemzeti érzelmű közéleti személyiség is legyen.
Csurka István A pátosztalan címmel írt irodalomtörténeti elemzését olvasta fel Gyurkovicsról, aki minden sokoldalúságtól függetlenül minden ízében és porcikájában költő. A legnehezebb utat választotta, ezt bizonyítja mestereinek életútja. Például a magyar irodalom egyik nagy pátosztalan költője Szabó Lőrinc, aki a mindennapok történéseit finomította magasrendű gondolati költészetté.
Gyurkovics másik kiemelkedő nagymestere a pátosztalanságban Weöres Sándor, aki lenge dallamokba öltöztetve, briliáns formajátékokba párolva teremtett filozófiai szintézist. Gyurkovics Tibor mestereinek magaslatára emelkedett, a legnagyobbak közé tartozik, akinél senki hitelesebben meg nem írta a létezés tragikumát és a szerelem csodáját – mondotta el többek között Csurka István. Szakonyi Károly a Drong hajóra szállt című elbeszéléssel búcsúzott a jó baráttól.
Drong, a bohóc, Gyurkovics költői alakmása hajóra száll, amelyen csak ő van, egyedül: „Különös, nagy hajó volt. Hófehér, és csakhamar eltűnt a ködben. Azóta semmi hír, nem tudja senki, hová utazott Drong. De mindent itt hagyott azoknak, akik itt maradtak.”
Nemvárt fordulat jön az időjárásban, mutatjuk mire számíthat