Egyre többen vetik fel: a minapi veszprémi sportológyilkosság, a hevesi rendőrök tőrbecsalása vagy a miskolci rablások elszaporodása összefügg a cigányság felzárkóztatására nyújtott támogatások koncepciótlanságával, eredménytelenségével. Az okok között említik, hogy számos roma vezető törvénytelenségeket követ el, például Kolompár Orbán kiskunmajsai civil szervezetén keresett foglalkoztatási közpénzeket (140 plusz 11 millió forint).
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) bő fél éve közzéadott egy idevágó tanulmányt a rendszerváltozás óta 2006-ig eltelt időszakról. A 70 oldalas anyagból kiderül: a leghátrányosabb helyzetű térségeknek, településeknek, a halmozottan hátrányos csoportoknak címzett támogatások nem, vagy alig jutnak el a cigány népesség leginkább rászoruló csoportjaihoz. Holott eddig a romaintegrációra mintegy 120 (!) milliárd forintot fordított az állam. Ebből 106 milliárd közvetetten, 14 pedig célzottan, „romacímkézetten” folyt szét lényegében a semmibe, hiszen – amint az ÁSZ is jelzi – a cigányság helyzete csak problematikusabb lett. „A forrásfelhasználás nem transzparens, nehezen ellenőrizhető” – íme egy tipikus megállapítás, amelyből jól látható például a középtávú intézkedéscsomagok sorsa. Pulay Gyula, az ÁSZ főigazgató-helyettese lapunknak felvetette: nem számon kérhető, hogy a pénzek valóban a cigány lakosság érdekében hasznosulnak-e. A kormányzat még csak nem is vizsgálódik, eljutott-e a pénz a célcsoportokhoz vagy sem. Ráadásul az utóbbi években 80 százalékban pályázati útra terelték a cigányok felzárkóztatását, holott a legrászorultabbak többnyire nem értenek a pályázáshoz és a forrásmenedzseléshez.
Ide kapcsolódik Farkas Gabriella kisebbségjogi tanácsadó meglátása: az állami roma pénzek jelentős része a szociális és az oktatási minisztérium holdudvarában található „pályázatintéző” szervezeteknél landol. No meg a munkanélküli cigányok számára kreált képzéseket kivitelező szakmai „brancsoknál”, s azoknál az elvetélt romafoglalkoztatási programokban részt vevő munkáltatóknál, akiket semmi nem ösztönöz arra, hogy az előírt fél évnél tovább tartsák állásban a fölvett cigányokat. Farkas Gabriella szerint éppen a tényleges integrációs erőfeszítések sorvadnak el az emberi jogvédelemhez képest. Telepfelszámolásra idén egymilliárd jut. Az Orbán-kormány idejéhez képest felére csökkentették a cigány ösztöndíjrendszer anyagi bázisát, ami az idén mindössze 465 millió forint. Nincs idevágó állami óvodaprogram. A Roma integráció évtizede program Farkas szerint fedőnév; tízéves „áltávlattal” akarja a Gyurcsány-kormány elleplezni, hogy nem kívánja megoldani ezt az összetett cigányproblémát.
Ezen a héten Manfred Weber igazítja el a Tisza Párt képviselőit