Harangbongás: puritán antológia

O L V A S Ó

2009. 02. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemrég látott napvilágot a Harangbongás című elegánsan, ízlésesen puritán antológia, amelyet protestáns tollforgatók műveiből állított össze T. Pintér Károly, az Evangélikus Élet főszerkesztője, és Faggyas Sándor, a Magyar Hírlap vezető publicistája. T. Pintér Károly előszavából megtudjuk, hogy az antológia páratlan a magyar irodalmi újságírás történetében. A kötetben szereplő mintegy félszáz írás ugyanis nem a korábban megszokott, évkönyv műfajba rendeződött, hanem protestáns új tollforgatók igazi antológiájává állt össze. Örömmel tölti el a hívő embert, mennyi kiváló, protestáns hitét vállaló református, evangélikus, baptista irodalmi újságíró létezik e honban, akik nemcsak felekezeti lapokban, a Reformátusok Lapjában, az Evangélikus Életben, a baptista Békehírnökben, hanem világi lapokban is jócskán publikálnak, legtöbben a Magyar Nemzetben.
Az antológia egyik gondolati vezérfonalát Alexa Károly irodalomtörténész fogalmazta meg: a hit legszilárdabb fundamentuma Jézus Krisztus léte. A Megváltó azzal a célból jött e földi világra, hogy helyrehozza Ádám bűnét és visszaadja a földi embernek a halhatatlanságot. Ezzel az írással állítható párba Balavány György A helyrebillent mérleg című elmélkedése. Az író a kegyelem határairól meditálva kimondja: az ember nem bízhat a végtelenségig Isten nagyvonalúságában. Az egyszeri bűnbánat nem jelent örök érvényű bérletet a mennyek országába, csak akkor hiteles, ha az ember a megtisztulás után arra törekszik, hogy ne vétkezzen többé. A kegyelem határait jelzi Jézus Krisztus példázata a terméketlen fügefáról. A valódi bűnbánat mintája Lev Tolsztoj megtérése, amelyet a jeles baptista irodalomtörténész, Győri Kornél rajzol meg ihletett írásában. A kötet másik gondolat-vezérfonala: mit jelent magyar hitű, protestáns ember számára magyarnak lenni.
Fábián Gyula Karácsony Sándor és Nagyszalonta című nagy ívű tanulmánya, a magyar pedagógiatörténet apostoli alakjáról, Karácsony Sándorról alkot hiteles portrét. Még pedig Karácsony Sándornak Nagyszalontáról és Arany Jánosról szóló gondolatai kapcsán. Karácsony Sándor tisztán fogalmazza meg, hogy a magyar epikus költészet egyik csúcsa, Arany János Toldi-trilógiája a magyar sors pozitív kiteljesedésének szimbóluma. Arra a kérdésre, hogy szabad-e a lelkésznek az ország dolgaival foglalkoznia, igennel válaszol Bölcskei Gusztáv református püspök Joó Istvánnal beszélgetve. Példaként elmondja, hogy a történelmi Magyarország területén található kilenc egyházkerület püspöke és főgondnoka közös nyilatkozatban utasította el a Patrubány Miklós-féle Magyarok Világszövetsége újabb kísérletét a külhoni magyarság számára megadandó állampolgárságról. Nem szabad újabb sokknak kitenni a határainkon túli honfitársainkat, ehelyett felelősen gondolkodó krisztiánus magyar ember azt szorgalmazza, a magyar Országgyűlés teremtse meg végre a kettős állampolgárság jogi feltételeit.
(Harangbongás, Protestáns tollforgatók antológiája, Protestáns Újságírók Szövetsége, 2008, 210 old., 2500 Ft.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.