Mohács előtt

Levéltárak mélyén porosodó kincsek, olvasótermi polcokról is hiányzó alapmunkák, a történelmi Magyarország részletes katonai térképei – a budapesti Arcanum Adatbázis Kiadó több mint tizenkét éve folytatja digitális kultúrmisszióját, amellyel elérhetetlen kiadványokat tesz közkinccsé. Legmodernebb technológiája ellenére nemrégiben még komoly gondokkal küzdött – aztán teljes gőzzel előremenekült.

2009. 02. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Most, midőn testvéreink, barátaink és kedveseink közül oly sokan távoznak el a földi lét nagy harcmezejéről, hogy itt, a földön soha többé viszont ne lássuk őket, kit ne érdekelne az a kérdés, hogy VAN-E TÚLVILÁG? – olvasható egy 1915-ös budapesti plakáton, mely „rajz-kiállítással, színesen vetített kép kíséretében tartandó esti előadásokkal és külön felolvasásokkal” járta körül ezt az akkoriban meglehetősen időszerű problémát, természetesen a hadiözvegyek és -árvák javára ajánlva a bemutató bevételeit. Sorozási felhívások az első világháború idejéből, irredenta plakátok, színházi premierek, mozielőadások, különféle rezsimek politikai falragaszai – a XX. század magyar propagandatörténelme bontakozik ki az Arcanum kiadó legújabb DVD-gyűjteményében, a Budapesti Történeti Múzeum plakátgyűjteményét tartalmazó kiadványában.
Ebben legalább olyan könnyű elveszni, mint a sok ezer monarchiabeli képeslapot tartalmazó munkában (Képeslapok – 10 000 pillantás Magyarországra, 1896–1916), mely a békeidők legszebb városképeit szedi lajstromba Vas vármegye sasfészkeitől a Keleti-Kárpátok favágótelepeiig. Köztük olyan gyöngyszemekkel, mint a dél-erdélyi piski csatatér távlati képével vagy az alsótátrafüredi anziksszal, amelyen nagy bajszú hegymászók álldogálnak csatárláncban jégcsákányukra támaszkodva, mögöttük a Ferencz József-csúcs meg egy szép kis „karácsonyi nyaroló” villaépülete. Az Osztrák–Magyar Monarchia első világháborús hadszíntéri térképei, második világháborús magyar topográfiai térképek, az Osztrák Császárság, a Monarchia és Magyarország 1566 és 1918 közötti „földabroszai” a Hadtörténeti Térképtárból és a mohácsi csata előtti oklevelek gyűjteménye – az Arcanum legfrissebb CD- és DVD-ROM-jai az egyszerű halandó számára eddig jószerével elérhetetlen vagy elfeledett dokumentumokat tesznek közkinccsé és kutathatóvá.
Pedig a kiadó tavaly még éppen e kultúrmissziójába készült belerokkanni, mivel a honi értelmiségi piac meglehetősen szűknek, tájékozatlannak, ebből következően közönyösnek bizonyult az ilyen típusú digitális tartalmak iránt, egyszersmind a hagyományos célcsoport, a humán tudományok iránt elkötelezettek idegenkedtek a csupán monitoron nézhető, kézbe nem vehető, nem „könyvszagú” dokumentumoktól. Ám a helyzet mostanra megváltozott: mint Somfay Örs történész, az Arcanum kiadó munkatársa kérdésünkre elmondja, a piaci igényekhez alkalmazkodva jelentős technológiaváltást hajtottak végre, ami megnövelte mozgásterüket. A Google internetes keresőrendszer digitális könyvtára, a Google Books, amely százezrével digitalizálja és helyezi el az interneten a könyveket, széles körben elterjesztette az úgynevezett kétrétegű PDF-eljárást: az eredeti kiadványokat, adott esetben szakadozott, megpörkölődött régi anyagokat képként rögzíti, majd karakterfelismerő programmal a képből szöveget állít elő. Felül látható az eredeti dokumentum képe, alatta pedig – milliméteres pontossággal ugyanazon a helyen – a számítógépen kényelmesen kezelhető, azaz böngészhető, másolható, kommentálható szöveg. Az Arcanum ezt a technológiát egészítette ki saját fejlesztésű keresőprogramjával, amellyel korlátlan számú és méretű PDF-ben lehet kutakodni. E módszerrel végső soron nagyságrendekkel csökkentek a digitalizálási költségek, ugyanilyen arányban nőtt a digitalizálható dokumentummennyiség – ami újfajta kiadványok megjelenését tette lehetővé.
A kiadó nemrégiben nekilátott a Magyar Országos Levéltárban őrzött negyvenezer darab Mohács előtti oklevél rögzítésének, amely a régi Magyarország történelmének felbecsülhetetlen értékű kincse, és amelyet páncélszekrényből vettek ki a levéltárosok a szkennelés rövid idejére. E munka során százezer felvételt készítettek a helyszínen üzemeltetett gépek.
Somfay Örs szerint a tömeges szövegdigitalizálás és e tartalmak ingyenes internetes megosztása jelentheti a kiadó számára a jövőt – nagy közgyűjteményekkel együttműködve. Nemrégiben az ország 19 megyei múzeumának, valamint a Budapesti Történeti Múzeumnak és a Közlekedési Múzeumnak 1400 kiadványát tették föl a netre kereshető hasonmás formájában (http://nfo.arcanum.hu/muzeumi). Mellette böngészhetők az 1861 és 1918 között született országgyűlési dokumentumok, képviselőházi, főrendiházi naplók és irományok – a politikai kultúra és közbeszéd iránt érdeklődők (és legfőképp a nem érdeklődők) okulására (http://mpgy.ogyk.hu), illetve nyolc megyei levéltár (Békés, Budapest, Heves, Nógrád, Pest, Szolnok, Tolna, Vas) több mint 300 kiadványa (http://nfo.arcanum.hu/mltk). A kiadó célja olyan, mindenki számára hozzáférhető digitális közgyűjtemény, azaz „nemzeti könyvtár” megalkotása – további tervként kiegészítve az Irodalomtörténeti, a Nyelvtudományi és a Hadtörténeti Közlemények évfolyamaival –, amellyel óriási méretű, jól böngészhető kulturális javak jönnének létre.
Mindezzel ugrásszerűen növelhető a kutatás hatékonysága, fűzi hozzá Somfay, és olyan jelentőségű adatbázisok jönnének létre a hazai bölcsészek számára is, amilyeneket a természettudósok a nyolcvanas évek óta használnak a maguk kutatási területein. És ez nem kevés. Voltaképp könyvtári forradalom.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.