Nemzetstratégia

2009. 02. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fehéroroszországban, Lettországban, Magyarországon és Ukrajnában látom a legnagyobb esélyét zavargások kitörésének – jövendölte Dominique Strauss-Kahn. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója a BBC-nek nyilatkozva magyarázatul hozzáfűzte, hogy a jelenség ismert Latin-Amerikából, a nyolcvanas–kilencvenes évekből, amikor az IMF-kölcsönök kemény feltételei elleni tüntetések sokszor erőszakba torkolltak. Azt most hagyjuk, hogy e nyilatkozat is szomorú bizonyítéka annak, a nómenklatúra a legutóbbi hatéves országlásával kiíratta hazánkat a közép-európai klubból, és a túlélésért küszködő lúzerországok keleti csoportjába taszította.
Fontosabb, hogy Strauss-Kahn minden miniszterelnöki, pénzügyminiszteri hadoválásnál őszintébb képet adott arról, mit hoz majd a következő néhány hónap.
A mai napig nem tudjuk, mit vállalt a nevünkben Gyurcsány Ferenc és kormánya a gigantikus kölcsönért cserébe, csak az biztos, IMF-hitelt még egyetlen ország sem kapott a miniszterelnöke két szép szeméért. Itthon legutóbb a Bokros-csomag idején tapasztalhattuk meg, mivel is jár, ha a tékozló kormányok efféle segítséghez folyamodnak. Úgy állunk, hogy a valutaalap vezetőin kívül egyedül Gyurcsány és legfőbb bizalmasai ismerik a hitel visszafizetése érdekében megígért súlyos megszorítások sorát. A miniszterelnök pedig ismét azt gondolja: nem szükséges kibontani az igazság minden részletét. Jobb, ha az egyszerű választópolgár csak apránként ismeri meg a „megújítási csomagot” – hogy az ódivatú „reform” és „kiigazítás” helyett az újbeszél legfrissebb leleményével éljünk. Így talán nem Strauss-Kahnnak lesz igaza, és az emberek nem rohannak rögtön a Kossuth térre skalpot gyűjteni.
Aki Gyurcsány Ferenc tegnapi parlamenti ódájából megkísérelte kihámozni, mi következik, okkal érzi azt, hogy fölöslegesen pazarolta az idejét. A kormányfő újfent kioktatta az ellenzéket (ne az elvonásokon sopánkodjanak, hanem mondják meg, hogy akkor kitől vegyenek el pénzt – mintha a kormány teljesítményétől független lenne, hogy hogyan teljesít az ország és mennyi lesz a költségvetés bevétele), majd bejelentette a kisebbségi kormány „nemzetstratégiáját”. E stratégia ezermilliárd forint „átmozgatását” (ez a megújításnál is simogatóbb kifejezés) jelenti majd az adórendszerben. – Kevesebb teher a munkára, több teher a forgalomra és a vagyonra – magyarázta Gyurcsány. A részletekről mindössze annyit mondott, hogy áfaemelés és vagyonadó lesz, illetve megadóztatják és célzottá teszik a családi pótlékot. A részleteket mégis könnyen megfejthetjük: jelképes járulék- és személyi jövedelemadó-csökkentés mellé a családok egy része búcsúzhat a gyerekek után járó állami segítségtől, és visszavonják a 2006-os kampány leglátványosabb húzását, az áfacsökkentést. A miniszterelnök bevallotta, hogy összesen háromszázmilliárd forintot akarnak idén kihúzni a költségvetésből. Összeáll tehát a kép: az agyonsanyargatott középréteg, amely nagyjából azonos azzal a hárommillió emberrel, aki ebben az országban még adót fizet, már nyúlhat is a zsebébe. Ezúttal fejenként százezer forint lesz a számla. Ezért kár volt hetekig konzultálgatni és rendkívüli parlamenti ülést összehívni.
Arról, hogy hogyan szabadulhatnánk ki Fehéroroszország és Ukrajna nyomasztó társaságából, nem sok szó esett. A miniszterelnöktől tudjuk, nem kell elkapkodni a válságkezelést, gazdaságélénkítést. Egyes új rendelkezések majd nyártól, mások a jövő év elejétől lépnek életbe. Eközben Barack Obama új amerikai elnök egy héttel a beiktatása után átvitte a washingtoni képviselőházon a 825 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagtervet. Az persze más, mifelénk, az államcsőd torkában „nemzetstratégia” készül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.