Próbaper indul a bankokkal szemben

Mindennap közelebb kerülünk a néhány hete még csupán rémhírkeltésnek tűnő, a hitelek tömeges bedőlését okozó euróárfolyamokhoz. Azt nem tudni, eddig hány devizában eladósodott ügyfél dobta be a törülközőt, az viszont valószínű, hogy valahol 310–320 forintos árfolyam között van az a határ, ahonnan sokaknak nem vezet tovább az út. Egy ügyvéd pert indított, mondván, ne csak az ügyfél, a bank is vegye ki a részét a válság hatásaiból.

Csécsi László
2009. 02. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pontos adatok híján egyelőre nem tudni, hogy hányan képtelenek tovább fizetni a lakáshitelüket, de egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy a folyamatosan dráguló euró mind több devizahitelest sodor a csőd szélére. A pénzintézetek számításai szerint az idén körülbelül a 2008-as másfélszeresére nő majd a fizetésképtelen adósok száma, ám a lapunknak nyilatkozó elemzők szerint akár a 310–320 forintos eurónál elkezdődhet a hitelek tömeges bedőlése. Rossz hír, hogy tegnap már 309 forint környékén is időzött az euró, s elemzők szerint további gyengülés sem elképzelhetetlen.

*
A svájci frank az utóbbi napokban 200 forint fölött tartózkodott, holott július környékén még csak 140 forinton járt, s az elmúlt két évben ritkán lépte át a 160 forintot. A svájcifrank-alapú hitelek törlesztőrészletei az utóbbi hónapokban átlagban 30 százalékot emelkedtek, a japán jen esetében viszont még rosszabb a helyzet.
Egyes vélemények szerint a bankok nem háríthatnák a válság minden káros következményét az ügyfeleikre. Hogy a pénzintézetek és az adósok közösen osztozzanak a terheken, Czirmes György ügyvéd próbapert indít a bankok ellen.
Az ügyvéd elmondta: a gazdasági válság a hazai bankoktól és az ügyfelektől függetlenül következett be, így ennek következményeit nem lehet teljes egészében az adósokra hárítani. A magánper arra szolgál, hogy példát teremtsen. Az ügyvéd úgy véli, manapság rengeteg szó esik a devizaadósok megsegítéséről, holott a legnagyobb segítség számukra az lenne, ha korrekt szerződést kötnének velük a bankok. Szerinte ha a körülmények ismeretében megállapodunk valakivel, a tudásunknak megfelelően döntünk a szerződésről. Ha azonban lényeges változás következik be a körülményekben, akkor a magyar jog szerint azt állíthatjuk, hogy a szerződés megkötésekor mindkét fél tévedett – közölte Czirmes György. A jelen esetben az volt a közös tévedés, hogy a felek nem sejtették, hogy ekkora mértékben fog gyengülni a forint. Ilyen esetekben lehetőséget kellene biztosítani a szerződések nem egyoldalú módosítására – állítja az ügyvéd.
A bankok azonban másként vélekednek erről. Arra hivatkoznak, hogy a devizahitelek tájékoztatójában szerepel, hogy az árfolyamok eltérhetnek az aláírás időpontjában érvényestől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.