Radikalizálódik Izrael?

Egy nappal az izraeli választások előtt nehéz megjósolni, ki győz majd az urnáknál. Benjamin Netanjahu jobboldali Likudja az utolsó pillanatig magabiztosan vezetett, ám a célegyenesben már kiegyenlítettek az erőviszonyok a középutas, eddigi kormánypárt Kadimával. Elemzők szerint nem is a győztes kiléte a legfontosabb, hanem a várható koalíciós egyezkedések.

2009. 02. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rekord az urnáknál. Harminchárom különböző párt indul az izraeli választásokon, amely rekord a zsidó államban. A 2006-os meglepetés, a Nyugdíjasok Pártjának sikere ösztönözte az önjelölt politikusokat a jelöltindításra. A legbizarrabb választási koalíciót minden bizonnyal a Holokauszttúlélők Pártja és a Zöld Levél Párt egyik szakadár csoportja alkotja. Ők közösen küzdenek a vészkorszakot túlélők elismeréséért és a marihuána legalizálásáért.


Benjamin Netanjahu még akkor is miniszterelnök lehet, ha pártja esetleg alulmarad a Kadimával vívott harcban a győzelemért. Az izraeli választások ugyanis főként taktikai csatákról, megállapodásokról és elkeseredett kampányról szólnak a sajátos rendszer miatt. Az államalapítás idején az a gondolat érvényesült, hogy a lehető legtöbb irányzat kerüljön be a parlamentbe (knesszet), így nem is volt bejutási küszöb. Ezt később fél, majd egy százalékra emelték, manapság a két százalékot kell átugraniuk a jelölteknek, pontosabban listáknak a knesszetbeli helyekért. Ez továbbra sem túl sok, így óriási kavalkád szokott lenni mind a választások idején, mind a kormányalakítás során.
Jelenleg a Kadima és a Likud küzd az első helyért nagyjából 25 várható mandátummal a 120 fős knesszetben. Mögöttük a Munkapárt halad 17 megnyerhető helylyel, a szefárd zsidók képviseletében a Sász a hagyományos tíz székkel, a baloldali Merec hattal, a radikális Nemzeti Unió, a szintén radikális Egyesült Tóra Judaizmus, a két arab párt négy-öt-hat reménybeli mandátummal.
Hagyomány, hogy a nemzeti radikális kispártok egymástól vesznek el szavazókat, ezért is meglepő és egyben elgondolkodtató a Jiszráél Bejtenu idei szereplése. Az orosz bevándorlóknak létrehozott, kifejezetten radikális mozgalom nem kevesebb mint 17 mandátumra számíthat, s ha valaki, hát az Avigdor Liberman nevével fémjelzett szervezet képes lehet megakadályozni a Likud győzelmét.
Az izraeli választási rendszerben van egy kitétel, miszerint nem indulhat olyan párt, amely rasszizmust hirdet. Ezt az egykori Kah szervezet ellen hozták, amely nyílt arabellenességgel kampányolt, ezért betiltották. Gideon Lévi a Háárecben rámutat, Liberman és a sok emberélet kioltásáért felelős Méir Kahane rabbi, a Kah alapítója között szinte semmi különbség nincs. A gázai háborút a zsidó lakosság szinte teljes egésze támogatta, azt a leginkább békepárti, mára támogatottságát szinte teljesen elveszítő Merec is a gázai csapások mellett állt. A kormányzáshoz szükséges 61 képviselő összegyűjtése így sokkal nehezebb lesz a békepárti oldalon, ahová manapság már nagyon kevesen tartoznak, míg a jobboldalon több megoldás is elképzelhető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.