Ezt a szavazást a szomszédos államban, Dzsibutiban tartották, amely csak azért nem vált a szomszédok prédájává, mert a nyugatiak számára stratégiai támaszpont. Itt állomásozik az Egyesült Államok Afrika szarván működő hadköteléke, amely megosztja a Camp Lemonier támaszpontot a francia idegenlégió illetékes dandárjával 2001 óta. Dzsibuti ideális terep a működéshez, mivel kicsiny stratégiai helyen fekszik, szemben Jemennel, és ide gyűlnek a nemzetközi segélyek is, amelyeket azután szétosztanak azok között, akik ellen légitámadásokat intéznek Szomália területén. Ráadásul dacolva az amerikaiak demokrata jellemével, az elnök 2005-ben a leadott szavazatok száz százalékával nyerte el második hatéves mandátumát, mivel egyetlen ellenfele sem volt.
A kicsiny Dzsibutit szinte körülöleli Amerika térségbeli legszorosabb szövetségese, Etiópia. Itt hivatalosan parlamenti demokrácia van, bár történnek olyan események, mint a 2005-ös általános választások idején, amikor a rendőrség 193 ellenzéki tüntetőt lemészárolt. Az Economist brit gazdasági lap demokráciaindexe szerint Etiópia egy súlyosan sérült demokrácia és egy autoriter rezsim között áll félúton. Etiópia a szomáliai harcokban tevékenyen részt vesz, s időről időre betör a szomszédos „országba”, főként akkor, ha az iszlamista erők túlzottan megerősödnek, és rendet tesznek az általuk megszállt területen. Ez történt 2006-ban is, mikor az Iszlám Törvényszékek Unió (ICU) fegyveresei egyesítették Szomália déli részét, s a fővárost, Mogadishut is lecsendesítették, ráadásul még a lakosság körében is népszerűek voltak. Az amerikai–etióp támadás azonban kifüstölte őket a területről, s újra az erőszak az úr Szomáliában. Etiópia északi szomszédja, Eritrea jelenleg is vendégül látja az ICU korábbi vezetőit, és a szervezet összeomlása után létrejött as-Sabáb milíciát is támogatja fegyverrel a lapjelentések szerint. Eritrea és Irán kapcsolata kiválónak mondható, egy tavaly november 28-i eritreai honlapjelentés szerint iráni katonák is megjelentek az észak-afrikai országban, amelyek az asszábi – bezárt – olajfinomítót védik. Asszáb ugyanakkor Eritrea legnagyobb kikötője. Az izraeli titkosszolgálat, a Sin Bét azt gyanítja, hogy az irániak Eritreán keresztül csempészik át a Hamásznak szánt fegyvereket.
A hálózat a gyanú szerint úgy áll fel, hogy Irán a fegyvereket hajóra teszi, és azt elküldi a veszélyes ománi és jemeni partok mentén Eritreába. Az Ádeni-öbölben rengeteg kalóz tevékenykedik, egyes kalózok a Sin Bét véleménye szerint segítik az iráni szállítást. A fegyvereket eritreai kirakodásuk után teherautókra teszik, és elindítják szárazföldön Szudánon és Egyiptomon keresztül, a végcél pedig a Sínai-félsziget. Itt a sivatagban beduin pásztorok élnek, akiknek jelentős bevételi forrása a csempészet, az utóbbi időben a rafahi átkelő közelében található alagutakon keresztül. Az egyiptomi csempészek nélkül a föld fölött hermetikusan lezárt Gázai övezetben valószínűleg már rég éhen halt volna mindenki, ők szállítanak át mindent, így élelmiszert, üzemanyagot, ruhát, de fegyvert és kábítószert is.
Tel-Aviv büntetne. Izrael „aránytalanul” erősen fog reagálni a Gázai övezetből kilőtt rakétákra a tűzszüneti megállapodás ellenére – jelentette ki a kormányülés előtt Ehud Olmert izraeli miniszterelnök. Az izraeli hadsereg szerint a reggeli órákban négy palesztin rakéta csapódott be az ország déli részére, de a támadásoknak nem voltak áldozatai, és anyagi kár sem keletkezett. (MTI)
Meglepő fordulatot tartogat az időjárás