Akormány valóban támogatja, ha kell a válság közepén is a hozzá közel álló szervezeteket, ezt el kell ismerni – mondta ironikusan Palkovics Imre arról, hogy öszszesen nyolcszázötvenmillió forintnyi uniós támogatásból indít ingyenes jogsegélyszolgálatot a kormánnyal vállaltan lojális Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ), illetve négy munkaadói szövetség. Mivel a Jogpont-hálózatban részt vevő szervezetek már eddig is végeztek munkaügyi jogsegélyszolgálatot, legtöbbjük pedig saját ingatlanjaiban ad helyet a regionális projektirodáknak, a munkástanácsok elnöke úgy vélte: a hangzatos címszó alatt a konföderációk lényegében működési költségeikre kapták a közel egymilliárd forintot. Palkovics mindemellett érthetetlennek tartotta a projektet, mondván: a két fél között ellentétes érdek áll fenn, így furcsa helyzet, amikor egy munkáltatói szervezet által működtetett iroda ad tanácsot a cégével esetleg perben álló dolgozónak.
Fehér József nem kívánta kommentálni a projekt esetleges politikai hátterét, illetve szakmai szükségességét. A Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezete főtitkára ugyanakkor elmondta: a kormány 2006-ban mindenféle szakmai, pénzügyi megfontolás nélkül a munkaügyi központokat érintő húszszázalékos létszámleépítésről döntött. Az érdekképviselet sztrájkfenyegetésének köszönhetően végül „mindössze” tízszázalékos elbocsátás valósult meg, ami még így is többe került, mint amilyen megtakarítást reméltek tőle. – Kiválóan képzett szakemberek kerültek az utcára, akiknek hiánya máig is érződik az Állami Foglalkoztatási Szolgálatnál – mondta Fehér József. Az érdekképviselet éppen ezért legalább négyszáz fő felvételéről kezdeményez tárgyalásokat. Ez már csak azért is szükséges, mert a hiány miatt törvénytelenül ki nem fizetett túlmunkára kényszerítik a szakembereket.
A kormányhoz közel álló szervezetek sikeres uniós vagy egyéb pályázati szereplése nem új keletű jelenség. A választásokon az MSZP-vel együttműködő MSZOSZ több mint 190 millió forintot nyert 2005-ben az akkori munkaügyi minisztériumon belül működő Equal Nemzeti Programiroda pályázatán. Az összeget a nők és más hátrányos helyzetű munkavállalók társadalmi-gazdasági helyzetéről szóló adatgyűjtésre, illetve egy e-BérBarométer nevű internetes portál létrehozására kapták. Itt a nők megtudhatják, hogy egy munkakörben, adott végzettséggel – nemzetközi összehasonlításban – mekkora bért kérhetnek. Tavaly októberben 90 millió forintot nyert az Országos Foglalkoztatási Közalapítványtól a Vadász János vezette Szenior Foglalkoztatási Szövetség. A volt szakszervezetis, MSZP-s politikus elnökölte közhasznú szervezetnek nem volt nehéz dolga: a kiírásra csak ők pályázhattak.
Elképzelés nélkül. A Fidesz szerint a kormánynak elképzelése sincsen, miként kezelje a munkaerő-piaci válságot, hogyan segítse a munkahelyek megtartását – mondta Czomba Sándor, a Fidesz szakpolitikusa tegnap. Miközben naponta ezres nagyságrendben szűnnek meg munkahelyek, a kormány csak elemez, vizsgálódik, nem létező milliárdokat jelent be, és létrehozza a „kormányzati kudarckezelő központot”, amely főként azokból áll, akik az országot „padlóra küldték”.
A KSH legújabb adatai szerint a munkanélküliségi ráta nyolcszázalékos volt 2008 negyedik negyedévében, 0,3 százalékkal haladta meg a harmadik negyedév rátáját.
Megújult a Bajcsy-Zsilinszky Kórház kardiológiai osztálya