A bizarr történetek gálája

Vasárnap este a bizarr történetek Oscar-gáláján Danny Boyle brit rendező Gettómilliomos (Slumdog millionaire) című filmje tarolt. A Trainspotting című, kilencvenes évekbeli kultfilm rendezője nyolc díjat vihetett haza. A nyolcoscaros mű Indiában játszódik: egy utcagyerek megnyeri a Legyen ön is milliomos!-t, s bár az ország hősként ünnepli, a műsor készítői csalással vádolják meg.

2009. 03. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legFontosabb Oscarok
A legjobb film és rendező, a legjobb adaptált forgatókönyv, legjobb operatőr, legjobb filmzene és filmbetétdal: Gettómilliomos
A legjobb férfi főszereplő: Sean Penn (Milk)
A legjobb női főszereplő: Kate Winslet (A felolvasó)
A legjobb férfi mellékszereplő: Heath Ledger (A sötét lovag)
A legjobb női mellékszereplő: Penélope Cruz (Vicky Cristina Barcelona)
A legjobb eredeti forgatókönyv: Milk (Dustin Lance Black)
A legjobb animációs játékfilm: WALL-E (Andrew Stanton)
A legjobb nem angol nyelvű film: Departures (Yojiro Takita, Japán)


Danny Boyle zsenialitása a Trainspotting óta vitathatatlan tényként él a filmszakmában. A rendező a mai Indiában is megtalálta azt a történetet, amely a különösségében, a látszólagos képtelenségében is hitelesen tükrözi a mai India és a mai világ hétköznapi abszurditásait. Az elképesztő díjparádét kiváltó mű (elvitte többek között a legjobb film és a legjobb rendező díját is) producere, Christian Olson, a tizennégymillió dolláros költségvetéssel készült alkotásról a legjobb film díjának átvételekor elmondta, hogy takarékoskodniuk kellett, de a forgatókönyv olyannyira fantasztikusra sikeredett, hogy mindenki beleszeretett.
Miközben a híradások egy része arról beszélt, hogy a nyolcvanegyedik Oscar nem hozott meglepetéseket, mások meglepődnek. Salman Rushdie, aki maga is vitatott alakja a világirodalomnak, vitatja a zsűri döntését. Az indiai származású brit író nem hatódott meg az indiai Gettómilliomos sikerétől, szerinte az képtelenségeket halmoz képtelenségekre (a filmet már játsszák a hazai mozik a Fórum Hungary forgalmazásában). Mások azt tartják nagy meglepetésnek, hogy nem David Fincher rendező, Eric Roth és Robin Swicord forgatókönyvírók Benjamin Button különös élete című, látványos képi megoldásokban tobzódó fantasztikus műve kapta a nagydíjat. Ez az alkotás bennünk, Karinthy Frigyes egyik novellájának témáját idézi meg, amelyben a főhős éppen a mennybe szállna, de Szent Péter elszakítja életének filmjét, így mindent elölről kell kezdenie. A Brad Pitt alakította Benjamin Button is visszafelé éli meg az életét. A költőien játékos dráma bár tizenhárom Oscar-jelölést kapott, csak három díjban részesült, itthon az Intercom forgalmazza.
Öt Oscart kaptak a Budapest Film által már forgalmazott munkák. Kate Winslet A felolvasó című holokausztdráma női főszerepéért részesült a legjobb színésznő díjában. E művet áprilistól láthatjuk a hazai mozikban. Sean Penn pedig egy sok vitát kiváltó film, a Milk főszerepéért vette át a legjobb férfiszínész aranyszobrocskáját. A film eredeti forgatókönyvéért Dustin Lance Black nyerte el a legjobbnak járó elismerést. Ez a mű már ezen a héten látható hazánkban. Az idei év legjobb dokujának a nálunk majd tavasszal látható Man on Wire bizonyult. 1974-ben Philippe Petit francia kötéltáncos áttáncolt a WTC két tornya közé kifeszített kötélen. Sikeréért kétes jutalmat kapott, nyomban börtönbe zárták. Saul Dibb A hercegnő című alkotásának jelmeztervezője, Michael
O’Connor a legjobb jelmezért járó trófeát vitte haza. E filmet már láthatták a hazai nézők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.