Aszad találkozna Obamával

2009. 03. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kész találkozni Barack Obama amerikai elnökkel Basár el-Aszad szíriai államfő – derült ki az olasz Reppublica napilapnak adott interjúból. Aszad egyúttal közölte, kész közvetíteni Irán és a Nyugat között. Basár el-Aszad szerint Irán „fontos ország, akár szeretik, akár nem”, így tárgyalni kell vele. Méltatta a térségbeli rendezés során Franciaország és Törökország egyre növekvő szerepét, ám szerinte egyedül az Egyesült Államok képes arra, hogy Izraelre nyomást gyakoroljon. Aszad elárulta, a gázai háborút megelőzően Ehud Olmert izraeli miniszterelnök lényegében elfogadta, hogy kivonulnak a Golan-fennsíkról.
Nagy kérdés, hogy az Egyesült Államok képes lesz-e eredményt elérni a keményvonalas izraeli kormánynál. Bár nemzetközileg Izrael imázsa a gázai háború óta igencsak rossz, nemrég lapunk kérdésére egy uniós tisztviselő elmondta, a tetteik alapján fogják megítélni Izraelt, s nem az előzetes véleményekre hallgatnak. Valószínűleg ezt próbálja hangsúlyozni majd Benjamin Netanjahu is, mikor nyugati tisztviselőkkel tárgyal. A Jerusalem Post szerint azonban a leendő miniszterelnök többet fog kérni Obamától, mint Olmert egykor George Bushtól. Netanjahu Irán féken tartását is várja Amerikától, a szuperhatalom pedig cserébe elvárhatja az izraeliek segítségét tárgyalásos terveihez. Ez azt jelenti, hogy Izraelnek el kellene fogadnia az Arab Liga béketervét – amely az 1967-ben megszállt területekről való izraeli kivonulást ír elő –, nyilván annak kicsiny módosításával, mondjuk a határok kitolásával vagy biztosítékok kérésével Izrael zsidó jellegéről. Egy ilyen megállapodás elméletileg a „szuperhéja” Avigdor Liberman számára is elfogadható, főként azért, mert a végrehajtás és a megállapodás nem ugyanaz, éveken át lehet még technikai akadályok miatt felfüggeszteni a folyamatot. Az Egyesült Államok is folytathatná tárgyalásait a szomszédos arab államokkal, mint például Szíriával, valamint megnyílna az út Irán felé.
Teherán az AP hírügynökség szerint megkapja a tervezett
Sz–300-as légvédelmi rendszert Oroszországtól, s bár az erről szóló szerződést már két éve aláírták, egyelőre nem szállították le a Közel-Kelet erőviszonyait átalakítani képes fegyvereket. Orosz források szerint Moszkva egyelőre kivár, s egy ideig nem is fogja elküldeni a rakétákat, a Jane’s International Defence Review brit biztonságpolitikai szakfolyóirat azonban úgy tudja, Irán már birtokában van négy korai változatú Sz–300-asnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.