Biden ezt Brüsszelben a sajtó képviselőinek mondta el, miután tárgyalt a NATO központjában az észak-atlanti szervezet nagyköveteivel, akiket eljött meghallgatni arról, hogy milyen stratégiát dolgozzanak ki Afganisztánban és Pakisztánban a „terrorista fenyegetés” véget vetésére. „Pragmatikus megoldásokat keresünk azért, hogy célunkat elérjük. Ez pedig az, hogy Afganisztán ne legyen a terroristák menhelye” – mondta Biden.
Nagyon fontos az, tette hozzá Biden, hogy a tálibokkal folytatandó tárgyalások ne ássák alá a Karzai-kormány legitimitását, de ugyanakkor megéri, ha megpróbálják kipuhatolni, vajon vannak-e a tálibok között is olyanok, akik egy stabil és biztonságos afgán államban érdekeltek. Irak példájából merítve elmondta, az Egyesült Államok ottani stratégiája abból állt, hogy a szunnita felkelőket a tárgyalóasztalhoz hívták és onnan eltávolították az al-Kaidát. Biden szerint – mint a tegnapi The New York Times című napilapban kifejtette – ez a taktika sikerre vezethet Afganisztánban és Pakisztánban is. Az alelnök a példánál maradva hangsúlyozta, hogy Irak esete is megmutatta: egyszerűen hamis volt az az állítás, hogy minden szunnita támogatta az al-Kaidát.
Ugyanebben az interjúban kifejtette azt is, hogy az Egyesült Államok nem áll nyerésre Afganisztánban. „Ma nem állunk nyerésre a háborúban, de még messze vagyunk annak elvesztésétől” – fogalmazott. Az alelnök hozzátette: szélsőséges fegyveresek új erőt gyűjtenek Afganisztánban és Pakisztánban, és ez újabb támadásokkal fenyegeti a nyugati világot is. „Ugyanazokról a hegyekről van szó, ahonnan a szeptember 11-i támadásokat is kitervelték” – mondta. Hangsúlyozta azt is, hogy Washington álláspontja szerint a közösen megalkotott stratégia végrehajtásából is minden tagállamnak ki kell vennie a részét.
Orosz űrhadviselés. Oroszország műholdelhárító fegyvereken dolgozik, hogy ne maradjon le más nemzetek hasonló erőfeszítése mögött – jelentette ki a minap az orosz védelmi miniszterhelyettes. Az AP által idézett Valentyin Popovkin tábornok szerint Moszkva ugyan továbbra is ellenzi a fegyverkezési versenyt az űrben, de „nem ülhetünk csendben hátradőlve, míg mások ezt teszik; Oroszországban folyik ilyen munka”. Moszkva már rendelkezik ilyen fegyverek alapvető, kulcsfontosságú elemeivel – mondta Popovkin, de részletekbe nem bocsátkozott. Az elmúlt két évben úgy Kína, mint az Egyesült Államok tesztelte műholdelhárító képességét. (Z. G.)
Hatalmas pontyot fogtak Békés vármegyében