Franciaország visszatér a NATO-ba

Ismét elfoglalja helyét Párizs az észak-atlanti szövetség (NATO) katonai testületében, részt vesz az irányításban, végrehajtja kötelezettségeit – derült ki Nicolas Sarkozy tegnapi nyilatkozatából. A franciák visszatérése a szövetségbe teljes jogú tagként azt mutatja, a NATO feladata már nem ugyanaz, mint megalakulása után volt – igaz, ez már nem is ugyanaz a NATO.

2009. 03. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben Európa-szerte a romokat takarították, és kezdték kiépíteni a hidegháborús infrastruktúrát, mélyült a bizalmatlanság, kívülről pedig úgy tűnt, a nyugati és a keleti blokk két oszthatatlan monolit, Párizs az asztalra csapott. Charles de Gaulle államfő ugyanis nem úgy képzelte, hogy a NATO az Egyesült Államok irányításával bele fog avatkozni minden francia külügybe, s befolyásolja az önálló kül- és biztonságpolitikát. A hatszögű ország élére 1958-ban tért vissza a háborús megmentő, Charles de Gaulle, aki ragaszkodott a különutas politikához.
Az is komoly problémát jelentett, hogy az ötvenes évek elején még nem volt tiszta mindenki számára, mire is való a szövetség. Európa békéjét szavatolni? Az amerikai hegemónia kiterjesztésére szolgál? Az egyes tagállamok saját külpolitikai törekvéseinek fegyveres támogatására? Németország elnyomására? A Szovjetunió fenyegetésére? Párizs úgy vélte, hogy háromoldalú irányításra lenne szüksége a NATO-nak, ahol az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország egyenlő jogokat élvezne, emellett kiterjesztenék a szövetség érdekeltségi övezetét Algériára, a franciák Vietnamjára. Washington ezt visszautasította, válaszul Franciaország 1966-ban kilépett a katonai szövetségből, és kiutasította az összes NATO-katonát területéről, saját csapatait kivonta a központi parancsnokság alól, igaz, továbbra is együttműködött korábbi társaival.
A franciák ezt a különutas politikát általában támogatták, és ez ma sincs másként. Ezért is fogadta a reintegrációt kétkedés, attól tartva, hogy Párizs elveszíti különállását, ha ismét az amerikaiak mellé áll a NATO-ban. Bernart Kouchner francia külügyminiszter azonban a Figarónak adott interjújában elmondta, minden megváltozott 1966 óta. Bruno Tertrais stratégiaelemző pedig arról beszélt a Monde-nak, hogy Franciaország számára a különállásnál sokkal fontosabb a NATO kulcsfontosságú posztjainak betöltése. Dominique de Villepin korábbi külügyminiszter épp ellentétes véleményen volt, szerinte Franciaország NATO-tagként talán nem tudná ugyanazt a semleges politikát folytatni, mint korábban, Irak esetében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.