Fontos szerepe van a cím megszerzésében és Balatonfüred kulturális életében a polgármester mellett Cserép Lászlónak, a balatonfüredi polgármesteri hivatal művelődési, oktatási és sportosztálya vezetőjének.
Füred nem ül a babérjain, pedig lett volna miért. Csak az idei történésekre is megkaphatta volna a trófeát a város. Balatonfüreden idén a magyar kultúra napjának megemlékezésén nyitották meg a kulturális turizmus évadát, s egy konferencián mutatták be a Balaton-part ékköve II. nevet viselő, modellértékű városfejlesztési programot, amelynek megvalósítására EU-pályázaton nyertek másfél milliárd forintot, az önrésszel együtt mintegy kétmilliárdos beruházás indul. Az egykor csodaszép, volt fürdőorvosi ház, a Blaha-villával szembeni romos épület újjáépül, s őszig alkalmassá válik háromszintű városi múzeum befogadására. Megújul a Gyógy tér móló felé terjedő része, a szegélykövek, a világítás, az ültetett fák, a rózsakert. Ezen keresztül vezet majd egy tematikus út, amely Füred hagyományait ismerteti meg a látogatóval.
A Jókai-villa negyven év óta először kívülről-belülről megújul, s gazdagodik e meglévők mellett egy új tárlattal, amely Az aranyember című regény és Balatonfüred kapcsolatáról szól. Arra kiváltképpen büszke Cserép László, hogy lebontották a Jókai-villával szemben éktelenkedő négyszintes betonmonstrumot, az egykori katonai üdülőt. Helyén gyönyörű park, a Vaszary-nyaralóban és a mellette lévő épületben képtár készül el 2010 tavaszáig.
Balatonfüred és Tihany polgármesterei, Bóka István és Tósoki Imre a magyar kultúra napján aláírtak egy stratégiai és együttműködési megállapodást a kultúra és az idegenforgalom területén.
Ötven évvel ezelőtt kapott Salvatore Quasimodo Nobel-díjat, idén vándorkonferencián és kerekasztal-beszélgetéseken emlékeznek meg az évfordulóról. A sorozat Bécsben kezdődött, egyik helyszíne Balatonfüred. A március 1-jei bécsi programban bemutatták a kultúra városát, Balatonfüredet, ahová már Tihany is jött velük partnerként. Cserép Lászlóék Debrecennel is kötöttek partnerségi kapcsolatot. A füredi Jókai-napok védnökségét Halász János debreceni kulturális alpolgármester, az Anna-bálét pedig Kósa Lajos, Debrecen első embere vállalta. Debrecen viszonzásul meghívta Füredet márciusban a turisztikai kiállításra.
Több helyen is tüntettek Magyar Péter ellen a felháborodott nyugdíjasok