Átadták tegnap a tizenegymillió forintos beruházás keretében korszerűsített Debreceni Gyermekgyógyászati Intézet genetikai laboratóriumát, ahol az eddigi kétszáz helyett évente nyolcszáz vizsgálatot tudnak elvégezni a szakemberek. A munkálatokhoz a Gyermekrák Alapítvány 6,7 millió forinttal járult hozzá, és támogatta a projektet a Remény a Leukémiás Gyermekekért Alapítvány, a Mosolygó Kórház Alapítvány, valamint egy debreceni vállalkozás is.
Az intézményben a hagyományos kromoszómavizsgálatok mellett finomabb genetikai töréshibákat kimutató, úgynevezett FIS-vizsgálatokat is végeznek, illetve szindrómaelemzéseket folytatnak. A genetikai labor betegköréhez a Kelet-Magyarországon élő fejlődési rendellenességet mutató gyermekek, illetve a vérrákban szenvedő felnőttek és gyermekek tartoznak. A korszerűsítéssel megnőtt a labor kapacitása, így jelentősen javul a betegek ellátásának színvonala is – mondta Oláh Éva professzor, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DEOEC) Gyermekgyógyászati Intézetéhez tartozó genetikai központ igazgatója.
Az orvosokból, biokémikusokból és szakasszisztensekből álló csapat érdeklődésének középpontjában a vérrák és a fogyatékosságot előidéző veleszületett rendellenességek állnak. Csak itt vizsgálják például az aránytalan törpeséget előidéző csontfejlődési, koponyacsontosodási rendellenességeket, és nemrégiben vállalták az idegsejtek vándorlási eltérésének, az úgynevezett migrációs szabálytalanságok genetikai elemzését is. A laboratórium fontos feladata továbbá az egyetlen gén mutációjára visszavezethető abnormális fejlődési jelenségek elemzése. Az e téren öszszegyűjtött kutatási eredményekről pedig információkat nyújt a Magyarországon működő nemzetközi genetikai és idegsebészeti központoknak. A centrum diagnosztikai szerepére azért is van nagy szükség, hogy időben ki tudják szűrni azokat a magzatokat, akik súlyos testi és mentális fogyatékossággal jönnének világra. Ezeket már a terhesség nyolcadik hetében ki lehet mutatni – hangsúlyozta a professzor asszony.
A genetikai központ másik fontos vizsgálódási területe a vérrákok genetikai hátterének analízise. Kiemelten foglalkoznak a két gén helycseréje miatt bekövetkező úgynevezett Philadelphia-szindrómával, ami állandó gyógyszerszedéssel tökéletesen karbantartható. Ám esély van arra, hogy – a debreceni laboratóriumban folyó vizsgálatokra is támaszkodva – a későbbiekben tökéletesen gyógyítható lesz.
Elgázolt egy embert a vonat Kecskeméten