Lengyelország lappiacának meghatározó résztvevője az Axel Springer (AS). Ez Európa más országaira is elmondható, mégsem mindennapi, hogy egy külföldi társaság gazdasági érdekektől vezéreltetve akár politikai módosításokat is végrehajtson az általa tulajdonolt lapnál. A legnagyobb példányszámú, félmillió feletti lengyel lap épp az AS birtokában van, 2003-ban alapították a Fakt (Tény) című bulvárlapot, amely a hazai gyakorlattal ellentétben politikával is foglalkozik. A legnagyobb minőségi, politikai napilap azonban a lengyel kézben, az Agora AG birtokában levő Gazeta Wyborcza (Választási Újság), amely liberális irányultságú, s mintegy 400 ezer példányt ad el naponta, tőle jócskán elmaradva következik a Rzeczpospolita (Köztársaság) a maga 160 ezres lapszámával. Az AS úgy vélte, elbír a harmincmilliós Lengyelország egy újabb politikai lapot, amelyet meg is alkotott, s 2006-ban utcára került a Dziennik, amely az ígéretek ellenére egy picit mindig közelebb állt a bulvárhoz, mint a klasszikus értelemben vett minőségi újságokhoz. Az első időkben 260 ezer példányt is eladtak belőle, egy-két év alatt azonban 160 ezerre csökkent, manapság pedig 70-80 ezren veszik meg naponta.
A Dziennik mélyrepülése miatt elméletileg vészharangokat kellene kongatni az AS Polska főhadiszállásán, ám a németeknek, úgy tűnik, más terveik vannak. Úgy hírlik, az 51 százalékban a londoni Mecom Group tulajdonában levő Rzeczpospolitát árulják, mivel a médiavállalkozás kisebb nehézségekkel küzd, így hajlandó lenne eladni a tradicionális lengyel lapot. A fennmaradó 49 százalékkal az állam rendelkezik, amely már az év elején bejelentette, hogy szívesen megválna részesedésétől. A kisebb lengyel jelentkezők és a cseh Hospodárské Noviny tulajdonosa mellett az AS is érdeklődik. Az állam képviseletében a pénzügyminiszter leszögezte, annak fogják eladni részvényeiket, aki a legtöbbet ajánl érte, így az AS-nek biztosan nem lesz ellenfele. Kérdés, mit tudnak kezdeni a németek két azonos profilú politikai napilappal. A törvények szerint semmit, a válasz így adja magát, valamelyiknek mennie kell. A lapunknak nyilatkozó lengyel kollégák szerint a Dzienniknél nyílt titoknak számít, hogy a lap a nagyon közeli jövőben megszűnik, és átalakul on-line lappá, a legjobb újságírókat pedig a Rzeczpospolitához irányítják. A magyarhoz képest a lengyel lappiac óriási, ám az Axel Springer számára csupán egy porszem hatalmas birodalmában, s a nemrég született, ám valószínűleg halálra ítélt Dziennik sorsa intő jel lehet a többi piaci szereplő számára is.
Érdemes megemlíteni, hogy a Dziennik irányultsága nem ugyanaz, mint a szintén konzervatív Rzeczpospolitáé. Rossz nyelvek szerint a fiatal újság mindig pontosan azt az álláspontot képviseli, mint az aktuális kormány. Ezzel szemben a Rzeczpospolita a 2006-os főszerkesztőváltás óta, Pawel Lisicki irányítása alatt meglehetős határozottsággal a Jog és Igazságosság párt, a korábbi kormányzó erő eszméit támogatta a most kormányzó Polgári Platform ellenében. „Mindössze egyetlen alkalommal adott nekünk interjút Donald Tusk miniszterelnök, a külügyminiszter is szinte csak a Dziennikkel tárgyal” – mondta el kérdésünkre egy újságíró a Rzeczpospolitától, aki előre tart attól, milyen irányba akarják majd fordítani lapját. A felvásárlás már március folyamán megtörténhet, hacsak nem dönt úgy mégis a lengyel állam, hogy egy német cégnek mégsem kívánja eladni az ország egyik legrégebbi napilapját.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját