Jutalom milliárdos károkért

Több mint egymilliárd dolláros prémiumot és bánatpénzt fizetne ki vezetőinek az amerikai adófizetők pénzén tavaly megmentett AIG biztosító. A cég úgy osztogatná a busás jutalmakat, hogy még mindig csak egy hajszál választja el a csődtől. Az amerikai közvéleményben óriási felháborodást váltott ki, hogy az AIG-nek adott közpénz egy része külföldi bankoknál landolt.

2009. 03. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vérlázító a 170 milliárd dollárból megsegített AIG biztosítótársaság jutalmazási gyakorlata. A cég a rossz követelések bevásárlásával hatalmas károkat okozó brókereket jutalmazza, miközben ezek az emberek egy centet sem érdemelnének – jelentette ki tegnap a washingtoni Fehér Ház nemzeti gazdasági tanácsának elnöke, Lawrence Summers, akinek véleményét az amerikai pénzügyminiszter, Timothy Geithner és a jegybank szerepét betöltő Fed elnöke, Ben Bernanke is osztja. A mentődollárokat korábban folyósító Fed elnöke többször is lecsapta a telefont, miközben az AIG igazgatója arról próbálta a hét végén meggyőzni, hogy gyakorlatilag nem lehet kibújni a szerződéses kötelezettségek alól, amelyek alapján a biztosítónak most fizetnie kell elbocsátandó alkalmazottainak.
Lapkommentárok szerint az ügy legfelháborítóbb része, hogy az a főosztály kap most 450 millió dolláros prémiumot, bánatpénzt, amelyik 40 milliárd dolláros veszteséget okozott az AIG-nek. A Marketwatch és a Bloomberg gazdasági portálok értesülései szerint mindez azonban csak része annak az összesen 1,2 milliárd dolláros bónuszprogramnak, amit erre a biztosító költségvetésében a vezetők jutalmazására. Az pedig csak olaj volt a tűzre, hogy vasárnap este kiderült: az AIG mintegy 105 milliárd dollárt fizetett ki az elmúlt hónapokban nagybankoknak, köztük több külföldi pénzintézetnek is, és az állami mentőövnek csak töredék része került a rossz biztosítások vásárlása miatt bajba került amerikai önkormányzatokhoz. Tovább rontja a képet, hogy a legnagyobb kifizetés – mintegy 13 milliárd dollár – éppen annál a Goldman Sachsnál kötött ki, amelyik ezer szállal kötődik az AIG igazgatóját tavaly kinevező Henry Paulsonhoz, a Bush-adminisztráció volt pénzügyminiszteréhez.
A közvélemény felháborodása teljesen érthető: az AIG vezetői közül heten több mint hárommillió dolláros borítékot kapnak, míg 370 alkalmazott markát összesen 170 milliós prémium üti. A társaság magyarázkodása tegnap tovább borzolta a kedélyeket, amikor az AIG vezetője, Edward Libby a bónuszok jogossága mellett érvelt. Szerinte ugyanis egy biztosító esetében többszörösen érvényes a szerződések betartása, ez pedig vonatkozik a végkielégítésekre is, függetlenül attól, hogy az illető alkalmazott kárt okozott, vagy nyereséget termelt. Libby hangsúlyozta, hogy felajánlották az elbocsátás előtt álló, jutalmazott dolgozóknak a választás lehetőségét is, azaz vagy maradnak és nem kapnak prémiumot, vagy távoznak a cégtől, ők azonban inkább az utóbbit választották.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.