Kétséges az euró jövője

Nem bízik az euró atyja a közös európai valuta jövőjében. Jacques Delors, az Európai Bizottság volt elnöke kifejezetten borúlátóan nyilatkozott ebben a kérdésben. A hazai közgazdász-társadalom ugyanakkor erősen megosztott az euróbevezetés kapcsán: van, aki az azonnali kényszercsatlakozást, van, aki az euró elhalasztását szorgalmazza.

2009. 03. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem elég érett az eurózóna ahhoz, hogy legyőzze a válságot – jelentette ki egy német lapban az euró és az egységes belső piac atyja, az Európai Bizottság volt elnöke, aki roppant pesszimista képet festett a közös európai valuta jövőjéről. Jacques Delors véleménye szerint a tagállamok eltérő gazdasági és kulturális fejlődése szétdarabolja az eurózónát. – Könnyen el tudom képzelni, hogy az erősebb tagállamok nyomást gyakorolnak majd a gyengébbekre, hogy jobb gazdaságpolitikát folytassanak, vagy hagyják el a közös valutát – fogalmazott a Capital című havilapnak Delors, aki hangsúlyozta: ha a tagállamok nem tartják magukat azokhoz az alapelvekhez, amelyek az eddiginél jóval mélyebb párbeszédet írnának elő, akkor nagyon borúlátók lehetünk az euró jövőjét illetően. A volt francia pénzügyminiszter szerint a nemzeti piacok védelme előtérbe került az unióban, és ez végzetesen szétforgácsolhatja az egységes belső piacot.
Hazánkban eközben erősen megoszlanak a vélemények az eurócsatlakozás mikéntjéről. – A kormányzat elmúlt hét évben nyújtott gazdaságpolitikai teljesítménye jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy a forintnak ma tarthatatlanul labilis árfolyama van – nyilatkozta lapunknak Lentner Csaba közgazdászprofesszor, aki a közös valuta azonnali bevezetése mellett van. A szakember szerint a hazai fizetőeszköz tarthatatlan helyzete egy úgynevezett kényszer-euróbevezetést tenne szükségessé, ami oka-fogyottá teszi az euró előszobájának tekintett ERM-II. rendszerben eltöltött kétéves várakozási időt. A közgazdász úgy látja, a forintválság miatt úgy is bevezethetnénk a közös valutát, hogy az ne járjon együtt a teljes jogú euróövezeti csatlakozással. Lentner hangsúlyozta: ha a megszokott úton vezetjük be az eurót, ahhoz stabil forintárfolyam és jó költségvetési fegyelem kell, amit a jelenlegi kormány és jegybank nem tud elérni. Az elmúlt két hónapban például a forint árfolyamváltozása az euróhoz képest több mint húsz százalék volt, tavaly június óta nemzeti valutánk a 240-es és 320 forintos szint között hullámzott.
Lentner Csaba szerint most a legfontosabb cél az, hogy ne szaladhasson el a forint/euró árfolyam a 350-es vagy akár a 400-as szintig, mivel ez a hazai ingatlanok és a bankbetétek értékét is veszélyesen lecsökkenti. A közgazdász szerint a jegybank csekély hatásfokkal képes beavatkozni a forint védelmében, bármilyen lépéssel eddig is csak rövid ideig tartó erősödést tudott kiváltani, sőt azzal, hogy késve jelezte a pénzügyi válságot és eltörölte az árfolyam sávhatárait, óriási szakmai hibát vétett.
Róna Péter közgazdász szerint egyáltalán nem érdemes mindenáron sürgetni a gyors csatlakozást, mert a jelenlegi kaotikus gazdasági helyzetben nem állapítható meg, hogy milyen lenne a helyes árfolyam. Egy rossz átváltási arány ugyanakkor katasztrofális következményekkel járhat az eurót bevezető ország számára. A szakember lapunknak hangsúlyozta: amennyiben túl erős árfolyamon csatlakozunk, akkor a devizaadósok és a nyugdíjasok ugyan jól járnak, a gazdasági versenyképesség terén azonban sokat veszítünk. A foglalkoztatás tovább csökkenne, és a fejlődés még a legjobb esetben is csak egy helyben toporogna. Ha viszont túl gyenge árfolyam mellett lépünk be az euróövezetbe, akkor komoly inflációval kell szembenéznünk, és a hazai megtakarítások sokat veszítenek értékükből. Róna figyelmeztetett, hogy a Gyurcsány-kormány hibát vétett, amikor jelezte, hogy az euró előszobájában eltöltött időt két évről egyre csökkentené le, ez az idő ugyanis túl kevés lenne az árfolyam-ingadozások elcsitulásához. – Nem véletlen, hogy Brüsszelben nem fogadták el a rövidített csatlakozásra vonatkozó magyar érvelést – mondta a közgazdász.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.