Különleges diadal

Az idei alternatív Kossuth-díjat Kubik Anna Jászai Mari-díjas, érdemes művész, a Magyar Színház társulatának tagja vehette át. Hosszú vastaps és a zsűri egyértelmű döntése jelezte, hogy mindenki úgy érezte: ezúttal a legméltóbbhoz került a Kossuth Lajost ábrázoló dombormű.

2009. 03. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Díjátadás. Kubik Anna színművésznek szerdán este a Pintér Galériában adta át Gyurkovics Györgyi, a díj egyik alapítója az alternatív Kossuth-díjat, Zsin Judit domborművét. Az alapító elmondta: az elismerést minden évben olyasvalakinek ítélik oda, akinek illene Kossuth-díjat kapnia. 1999–2003-ig azért szüneteltették, mert akkor olyan kormánya volt az országnak, amely az érdemeseket tüntette ki. Az ünnepi műsorban Závory Andrea mondta el Gyurkovics Tibor Kubik Anna-esszéjét, s levetítették Gyurkovics Tibor a Himnuszról szóló előadásának filmjét. Közreműködött Molnár Levente operaénekes.


Csaknem kilencven csodálatos főszerep, köztük a legfrissebbek Tamási Áron Ábelének édesanyja, az Énekes madár főszerepe, Szigligeti Liliomfijának Kamillája, Claire Albee Kényes egyensúlyában, jelzik, hogy Kubik Anna vérbeli színésznő, képes bárkinek az alakját magára ölteni.
– Isten megadta nekem, hogy sokszor kipróbálhattam az átváltozás művészetét, ami a színész alapvető képessége. Játszottam abszurd drámában, tragédiában, vígjátékban, mesejátékban, most például Csukás István csodálatos Tükörbohócokjában, amit évek óta nem lehet levenni a Thália repertoárjáról. Soha nem fenyegetett az a veszély, hogy beskatulyáznak.
– E sokoldalúságból mintegy zászlóshajóként kiemelkednek a nemzetben gondolkodó alkotók műveiben alakított hősnők?
– Mindig is úgy éreztem, hogy nekünk, színművészeknek nem a magamutogatás a missziónk, bár erre nagyon sok negatív példa létezik. Engem a belső közlési kényszer űz ezeken a szerepeken át, mégpedig az, hogy társaimmal mindenki számára alapvetően fontos dolgokról szóljunk: nemzetünk sorskérdéseiről, az emberi élet értelméről, születésről, halálról – ezekért az üzenetekért érdemes játszani, vallani, hitet tenni a színpadon. Mindig is nemzeti színházi színésznőnek érzem magam, a társulatunkat most Magyar Színháznak hívják, de azt gondolom, hogy mi is a nemzet színháza vagyunk, akik a művekhez illő módon szólaltatjuk meg az írók üzenetét. Személyesen is fontosnak tartom az ifjúság nevelését, hogy valaki a színház szentélyéből szóljon hozzájuk nemzeti öntudatról, hazaszeretetről, morális kérdésekről, Istenről, emberről, mindarról, ami evilági életünknek értelmet ad. Ez hivatásunk legszebb része.
– Kubik Anna híres arról is, hogy szépen, tisztán beszél magyarul. Valószínűleg elemi ereje lehet a Bakonyaljának, ahol ön e világra jött.
– Istennek hála, ehhez nem kell megerőltetnem magamat, hiszen egy olyan közegben nőttem föl, egy kis faluban, ahol a szép magyar beszédet a tiszta levegővel együtt szívhattuk magunkba mi, gyerekek. Beszédes a neve, Ősi. Őrizzük az ősi hagyományokat, és az idén ünnepeljük a falu ezeréves évfordulóját, s ebből az alkalomból már a Kévés galériában szervezünk is egy gyönyörűséges kiállítást.
– Ön kivételes szépséggel szólaltatja meg a magyar irodalom klaszszikusait, és ahogy a Lyukasóra estjein megtapasztaljuk, a kortárs magyar írók verseit is.
– A versek erkölcsi kapaszkodót jelentenek az életemben. Ha bármi gondunk, bajunk van, nemzetünk nagy költőihez bízvást fordulhatunk, akik mindig helyes válaszokat adnak, Kölcsey, Vörösmarty, Ady és a hozzájuk méltó, nagyszerű kortárs magyar irodalom. Pályám a Ki mit tud?-dal kezdődött, ahol előadóként szerepeltem. A színművészeti főiskolás évek alatt kicsit elbátortalanítottak, de aztán rájöttem: verset úgy kell mondani, ahogy az ember saját magán át tudja ereszteni a költő szavait.
– Az alternatív Kossuth-díj a háttérbe szorítottak kitüntetése. Mit jelent önnek, hogy átveheti?
– Különleges diadal, amiatt is, aki ezt eszmeileg létrehozta: Gyurkovics Tibor korunk egyik legnagyobb költője. Azok miatt is, akik nekem ítélték: Makovecz Imre zsűrielnök, Jankovics Marcell, Schrammel Imre, Szőnyi Erzsébet. Gyönyörű, az alkalomhoz illő Zsin Judit szobra. A nemzeti elkötelezettséget és a misszionáriusi tevékenységet jutalmazza. Megható, hogy e felejthetetlen ünnepségen mindenkiből különleges szeretetet, odafigyelést, törődést érzek kisugározni a személyes sorsom iránt is. És ez Tibor csodálatos barátságának is mementója, elmondták nekem, hogy halála előtt, a zsűri elnökeként ő is rám szavazott. Köszönöm Istennek, hogy az ő közelében nőhettem föl érett emberré, aki felelősen próbál meg gondolkodni a hazája sorsáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.